Osobom, które w ubiegłym roku postanowiły podzielić się swoim majątkiem z potrzebującymi, potencjalnie mogą liczyć na bonus podatkowy w postaci odliczenia. Darczyńcy muszą jednak pamiętać, że nie każda złotówka przekazana na szczytny cel podlega odliczeniu w zeznaniu rocznym.
Ulga na darowizny przewidziana w ustawie o PIT jest ograniczona. Podatnik z tytułu wszystkich premiowanych odliczeniem darowizn rocznie nie może odliczyć więcej niż 6 proc. swojego dochodu. Na tym nie koniec. Ustawodawca jasno wskazał, że prawo do odliczenia dają tylko darowizny na określony cel.
Pierwszym z nich są cele realizowane przez organizacje pożytku publicznego (dalej OPP). Należy pamiętać, że nie każda fundacja czy organizacja zajmująca się dobroczynnością musi mieć status OPP. Co do zasady nie będą go zwłaszcza posiadać szkoły czy domy dziecka. Jeśli fundacja, stowarzyszenie, dom dziecka czy szkoła nie ma statusu OPP i nie realizuje celów pożytku publicznego, pieniądze wpłacone na ich rzecz nie dadzą podatnikowi prawa do odliczenia.
Wiele szkół, domów dziecka czy hospicjów, które same nie mają statusu OPP, decydują się na utworzenie fundacji, aby zachęcić podatników do przekazywania im pieniędzy. Jeżeli pieniądze zostały wpłacone na rzecz takiej fundacji, posiadającej status OPP, co do zasady podatnik będzie miał prawo do skorzystania z ulgi na darowizny.
Prawo do limitowanej ulgi dają również – obok honorowego oddawania krwi – darowizny na cele kultu religijnego. To pojęcie nie zostało ustawowo zdefiniowane, a jego znaczenie słownikowe jest bardzo szerokie. Według słownika języka polskiego kult religijny to zewnętrzny aspekt religii w odróżnieniu od teoretycznej doktryny, ogół obrzędów religijnych jakiejś religii, całokształt czynności religijnych. Odliczeniu z tego tytułu będą podlegać wszelkie darowizny związane z kultem religijnym, np. datki na kwiaty w kościele, na jego remont, na bieżące wydatki itd.