Tak wynika z interpretacji indywidualnej, którą 24 czerwca 2014 wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB2/436-309/14-2/MZ).
Pani A. mieszka z mężem w mieszkaniu należącym do jego rodziców. Rodzice chcą podarować mieszkanie synowi, a w tym samym akcie notarialnym mąż zamierza przekazać w formie darowizny połowę własności tego mieszkania na rzecz swojej żony.
Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn tylko darowizny od najbliższej rodziny korzystają z warunkowego zwolnienia podatkowego. Chodzi o darowizny od małżonka, zstępnych (np. dzieci, wnuków), wstępnych (np. rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Nie ma w tym kręgu teściów, zięcia i synowej, a to oznacza, że darowizny między nimi są opodatkowane.
Oczywiście nigdy nie było przeszkodą dla uniknięcia podatku, by najpierw teściowie przekazali np. nieruchomość swojemu dziecku, a następnie ono obdarowało całością lub częścią udziałów w niej swego małżonka. Zwykle jednak taka operacja była dokonywana w formie dwóch niezależnych aktów notarialnych, przez co jej strony ponosiły dwa razy koszty notarialne: wynagrodzenia notariusza, koszty sądowe.
Okazuje się, że można zaoszczędzić i tutaj.