Nowe interpretacje o podatku od zrzutek. Fiskus zmienia zdanie

Fiskus zmienił zdanie w sprawie zbiórek w internecie. Efekt może być taki, że beneficjenci zapłacą PIT.

Publikacja: 28.05.2024 04:30

Nowe interpretacje o podatku od zrzutek. Fiskus zmienia zdanie

Foto: Adobe Stock

Jeśli nie można zidentyfikować, kto dokładnie przekazuje pieniądze, to wpłaty nie są darowiznami. Takie jest najnowsze stanowisko skarbówki. Zdaniem ekspertów może to spowodować, że wpłaty na internetowych zbiórkach zostaną opodatkowane PIT.

Czy zrzutka to darowizna? Jeśli nie to będzie podatek

– Skoro wpłata nie jest darowizną, to nie stosujemy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Otrzymane pieniądze trzeba rozliczyć zgodnie z ustawą o PIT – mówi Wojciech Jaciubek, adwokat i doradca podatkowy w kancelarii Marszałek i Partnerzy – Adwokaci.

– A z niej wynika, że wpłaty są opodatkowane – wskazuje Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. Podkreśla, że najnowsze interpretacje fiskusa dotyczą youtuberów zamieszczających na swoich kanałach różne filmy. – Ale zmiana stanowiska skarbówki może uderzyć nie tylko w tych, którzy są aktywni na popularnych portalach, takich jak YouTube, Instagram czy Patronite, i dostają pieniądze od swoich fanów. Może dotknąć także zbierających w internecie pieniądze na operację, turnus rehabilitacyjny czy spełnienie marzenia – mówi Grzegorz Gębka.

Eksperci przypominają, iż fiskus przez wiele lat potwierdzał, że wpłaty na zbiórkę są klasycznymi darowiznami. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn są nieopodatkowane, jeśli nie przekraczają określonych limitów. Dla osób niespokrewnionych wynosi obecnie 5733 zł. Darowizny od tych samych darczyńców trzeba wprawdzie przez ponad pięć lat sumować, ale beneficjenci zbiórek twierdzili, że wpłacających często nie da się zidentyfikować, dodawanie wpłat jest więc niemożliwe i w związku z tym nie muszą płacić podatku. Skarbówka się na to zgadzała. Przykładowo w zeszłym roku w sprawie rozliczenia wpłat dla przewlekle chorego mężczyzny pisała, że „w przypadku darowizn otrzymanych od tzw. anonimowych darczyńców, każda wpłata powinna być traktowana jako wpłata od innej osoby, tzn. nie należy stosować zasady kumulacji” (interpretacja nr 0111-KDIB2-2.4015.143.2022. 3.MM). Wynikało z tego, że podatek jest tylko wtedy, gdy pojedyncza darowizna przekracza limit.

Zrzutka a PIT. Nowe stanowisko urzędników

Czytaj więcej

Jak znaleźć oszczędności na koniec roku? Daj darowiznę, zmniejszysz podatek

Ostatnie interpretacje fiskusa wyglądają już inaczej. Skarbówka twierdzi, że skoro nie da się zidentyfikować wpłacających i tym samym ustalić kwoty wsparcia od poszczególnych osób, to nie można kwalifikować wpłat jako darowizn. Nie sposób bowiem określić podmiotu umowy oraz jej dokładnej treści. Jak czytamy w interpretacji nr 0111-KDIB2-2.4015.42.2024.3.MM, „anonimowość osób wspierających Pana finansowo nie pozwala na uznanie, że wpłaty otrzymał Pan tytułem darowizny (…) ich otrzymanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn”. Podobna konkluzja jest w interpretacji nr 0111-KDIB2-2.4015.43.2024.3.MM.

Jakie są konsekwencje takiego stanowiska? – Jeśli anonimowa wpłata na zrzutkę nie jest darowizną, to zasadniczo należy ją uznać za przychód z tzw. innych źródeł i po wyliczeniu dochodu opodatkować go według skali PIT – mówi Wojciech Jaciubek.

Czy beneficjent skorzysta z kwoty wolnej od PIT, która wynosi 30 tys. zł dochodu rocznie? – Teoretycznie tak, wpłaty ze zbiórki mogą być jednak wyższe, poza tym musimy je dodać do innych dochodów rozliczanych według skali, np. z etatu, działalności gospodarczej czy zlecenia. Kwotę wolną łatwo więc przekroczyć i zapłacić 12-proc. podatek, a powyżej 120 tys. zł dochodu rocznie nawet 32-proc. – tłumaczy Grzegorz Gębka.

Efekty zmiany poglądów fiskusa mogą więc być bardzo przykre. Eksperci podkreślają jednak, że trudno się zgodzić z nowym stanowiskiem urzędników.

Czytaj więcej

Od lipca wyższe ulgi na darowizny i spadki. Nie wejdzie podatek od zrzutek

Nie da się każdego sprawdzić. Darczyńcy są anonimowi

– Brak danych wpłacającego nie oznacza, że wpłata nie wynika z umowy darowizny – twierdzi Wojciech Jaciubek. – Nie wyobrażam sobie też, żeby beneficjenci zbiórek mieli zacząć sprawdzać, kim dokładnie jest każdy anonimowy darczyńca. To mija się z istotą takiego wsparcia i jest w dodatku nierealne – podkreśla Wojciech Jaciubek.

– Takie zmiany interpretacji powodują tylko niepotrzebne problemy i zamieszanie. Jeśli fiskus chce opodatkować jakieś świadczenia, powinien zrobić to na drodze legislacyjnej. A jeśli uważa, że ktoś uchyla się od podatków, może go przecież skontrolować – mówi Grzegorz Gębka.

Pamiętajmy też, że jeśli to, co robi internauta, jest działalnością gospodarczą, przychody trzeba rozliczyć w firmie.

ustawa o podatku od spadków i darowizn
Kiedyś anonimowość nie przeszkadzała

Z wcześniejszych interpretacji o internetowych zbiórkach wynika, że fiskusowi anonimowe wpłaty w niczym nie przeszkadzały. Spójrzmy na sprawę przewlekle chorego mężczyzny (o której wspomnieliśmy wyżej). Dostał on 447 wpłat od różnych osób. Dwie z nich przekroczyły najniższą kwotę wolną od podatku określoną w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Skarbówka uznała, że na podstawie tej ustawy musi od tych dwóch wpłat zapłacić podatek. Mężczyźnie nie pomógł argument, że nie zna swoich dobroczyńców. Wskazywał, że jeden z nich jest w ogóle anonimowy, drugi podał imię i nazwisko, ale nie można sprawdzić, czy są prawdziwe. Nie zawierał z nimi żadnej umowy. Nie jest w stanie stwierdzić, czy łączą go z darczyńcami jakieś więzy pokrewieństwa. Zdaniem fiskusa brak umowy nie oznacza, że nie doszło do darowizny. A jeśli nie można określić stopnia pokrewieństwa z darczyńcą, to obdarowanego należy zaliczyć do trzeciej grupy (w której kwota wolna jest najniższa). Przy wpisywaniu darowizn do zeznania trzeba wskazać, że jeden darczyńca jest anonimowy, oraz podać imię i nazwisko drugiego.

Jeśli nie można zidentyfikować, kto dokładnie przekazuje pieniądze, to wpłaty nie są darowiznami. Takie jest najnowsze stanowisko skarbówki. Zdaniem ekspertów może to spowodować, że wpłaty na internetowych zbiórkach zostaną opodatkowane PIT.

Czy zrzutka to darowizna? Jeśli nie to będzie podatek

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży