Ulga pałacyk+ także na ekologiczne ogrzewanie

Właściciel zabytkowego młyna odliczy od dochodu połowę wydatków na instalację paneli fotowoltaicznych.

Publikacja: 22.08.2022 07:36

Ulga pałacyk+ także na ekologiczne ogrzewanie

Foto: AdobeStock

Miłośnicy zabytkowych nieruchomości mogą korzystać z wprowadzonej przez Polski Ład podatkowej ulgi. Także wtedy, gdy zainwestują w ekologiczne ogrzewanie. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią właściciel starego młyna wpisanego do rejestru zabytków. Rozpoczął jego kompleksową przebudowę. Między innymi założył na dachu instalację fotowoltaiczną. Ma na to zgodę konserwatora zabytków. Od wykonawcy dostał fakturę VAT.

Czytaj więcej

Pałacyk+ w nowej odsłonie

Czy może skorzystać z ulgi pałacyk+? Skarbówka nie miała nic przeciwko. Potwierdziła, że przysługuje mu odliczenie połowy wydatków. Ulgę wykaże w zeznaniu rocznym. Będzie to PIT-36L. Właściciel młyna prowadzi bowiem działalność i opłaca podatek liniowy. Przy kalkulacji wysokości odliczenia może uwzględnić tylko te wydatki, które poniósł z własnej kieszeni (część inwestycji zrefundował mu urząd marszałkowski).

Ulga pałacyk+ obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. Nowelizacja Polskiego Ładu likwiduje odpis na nabycie zabytków. Odliczyć będzie można tylko wydatki na ich konserwację, restaurację bądź roboty budowlane. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2023 r. (szerzej o tym, jak zachować prawo do odliczeń, pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 10 sierpnia).

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie