Zamieszanie związane z podatkową rewolucją, z jaką z początkiem tego roku musieli zmierzyć się polscy podatnicy, dało ustawodawcy do myślenia i ostatecznie skłoniło go do poprawek, a nawet obniżki podatku. Według obowiązującej od 1 lipca skali podatko- wej stawka PIT do 120 tys. zł wynosi 12 proc. minus kwota zmniejszająca podatek 3600 zł. A konsekwencją tego ruchu jest umożliwienie części podatnikom powrotu na skalę podatkową. Przy czym, jak zapewnia w oficjalnym komunikacie resort finansów, z opcji tej mogą skorzystać nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby osiągające przychody z najmu prywatnego.

Co do zasady możliwość wyboru rozliczenia według skali podatkowej dotyczy podatników, którzy mają firmę, a wybrali do jej opodatkowania podatek liniowy lub ryczałt. W wyniku nowelizacji będą oni mogli przejść na skalę po zakończeniu roku podatkowego za cały 2022 r. Ta wsteczna opcja została dopuszczona zarówno przy podatku liniowym, jak i ryczałcie. Dodatkowo ryczałtowcy będą mieli taką możliwość do 22 sierpnia 2022 r. za drugą połowę roku.

Czytaj więcej

Jak przygotować się do zmian dla najmu

Taki zabieg ma być gwarancją skorzystania z pełnego pakietu korzyści podatkowych, tj. z obniżonej 12-proc. stawki PIT, 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku i podwyższonego do 120 tys. zł progu podatkowego.

Ministerstwo Finansów przypomina, że powrót na skalę dotyczy także podatników, którzy w 2022 r. przychody z najmu prywatnego zdecydowali się pierwotnie opodatkować ryczałtem.

Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest zawiadomienie o tym fiskusa po zakończeniu roku w PIT-36, które będzie składane do 2 maja 2023 r. W komunikacie podkreślono, że wynajmujący nie mają możliwości wyboru skali w trakcie roku, tj. do 22 sierpnia.

Wynajmujący mieszkania czy domy w ramach tzw. najmu prywatnego powinni przemyśleć swoją sytuację i rozważyć, czy bardziej opłacane jest dla nich pozostanie na ryczałcie czy przejście na skalę. I lepiej zrobić to wcześniej, bo pochopne działanie może pozbawić wyboru.

MF podkreśla bowiem, że wybór 12 proc. PIT nie będzie możliwy, jeżeli podatnik rozliczy się ryczałtem. Inaczej mówiąc, jeśli wynajmujący wcześniej wyśle fiskusowi PIT-28 za 2022 r., to nie będzie już mógł zmienić zdania i złożyć za ten sam okres PIT-36, nawet jeśli drugi formularz trafi do urzędu przed upływem terminu.