Zmiany dotyczące wymogów dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych są następstwem wytycznych wypracowanych przez OECD w ramach projektu BEPS (z ang. Base Erosion and Profit Shifting). Wytyczne te zostały zaimplementowane do polskiego systemu podatkowego w wyniku nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych. W efekcie, od 2017 roku na polskich podatników zostały nałożone nowe obowiązki w zakresie cen transferowych, w tym konieczność przedstawienia dokumentacji grupowej - Master File.
Kto przygotowuje...
Obowiązek sporządzenia Master File dotyczy stosunkowo dużych podatników, których przychody lub koszty w roku poprzedzającym rok podatkowy przekroczyły 20 mln euro. Obowiązujące przepisy nie uwzględniają stopnia zaangażowania spółki we współpracę między podmiotami powiązanymi, w związku z czym obowiązek dotyczy wszystkich podmiotów działających w grupach kapitałowych bez względu na intensywność i częstotliwość realizacji transakcji wewnątrzgrupowych.
Jednocześnie, przekroczenie progu 20 mln euro nie oznacza, że podatnik będzie musiał samodzielnie sporządzić Master File. Na podstawie polskich przepisów oraz Wytycznych OECD można wnioskować, że dokumentacja grupowa powinna zostać przygotowana przez jeden podmiot z grupy, np. przez spółkę matkę lub podmiot dominujący, natomiast przez pozostałe podmioty musi zostać załączona do dokumentacji lokalnej (ang. Local File). Celem Master File jest bowiem przedstawienie szczegółowych informacji o działalności całej grupy, więc informacje w nim zawarte powinny odnosić się do wszystkich podmiotów działających w grupie.
...w jakim terminie... Master File może być zatem w praktyce przygotowywany przez podmiot z kraju innego niż Polska, a termin na przygotowanie m.in. tej dokumentacji może być w kraju siedziby tego podmiotu inny niż w Polsce. Może to skutkować sytuacją, w której, ze względu na rozbieżność wskazanych powyżej terminów, polski podatnik nie będzie posiadał dokumentacji grupowej w wyznaczonym terminie. Ustawodawca przewidział jednak taką możliwość i dlatego, zgodnie z brzmieniem ustaw, dokumentację podatkową sporządza się nie później niż do dnia upływu terminu określonego dla złożenia rocznego zeznania podatkowego, natomiast dokumentację grupową - w terminie do dnia złożenia zeznania podatkowego przez podmiot sporządzający Master File. Również oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej, które będzie składane wraz z rocznym zeznaniem podatkowym przez polskich podatników, nie będzie dotyczyć dokumentacji grupowej. Polski podatnik, składając formularz CIT-8, będzie jednak określać, czy w danym roku podatkowym był zobowiązany do sporządzenia dokumentacji grupowej (wzór formularza CIT-8 został określony w projekcie rozporządzenia ministra rozwoju i finansów zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z 28 grudnia 2016 r.).
...i w jakim zakresie
Zakres informacji, które muszą znaleźć się w dokumentacji grupowej, określa projekt rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z 2 listopada 2016 r (dalej: projekt rozporządzenia). Projekt ten powstał przy wykorzystaniu Wytycznych OECD zawartych w raporcie BEPS nr 13.