PIT: Niania odliczy wyższe koszty podatkowe

Legalnie zatrudnionej opiekunce przysługują 20-proc. koszty podatkowe. Może też odliczyć wydatki jak przedsiębiorca, np. na dojazd do pracy.

Aktualizacja: 19.04.2017 08:14 Publikacja: 19.04.2017 07:32

PIT: Niania odliczy wyższe koszty podatkowe

Foto: 123RF

Opiekunka zatrudniona na podstawie umowy uaktywniającej zawartej z rodzicami dziecka rozlicza się z fiskusem na zasadach ogólnych. To oznacza, że płaci podatek według stawek 18 i 32 proc. Wykazuje go w formularzu PIT-36. Zeznanie za 2016 r. musi złożyć do 2 maja.

Chodzi o umowy zawarte zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi do lat trzech, obowiązującą od 1 października 2012 r., która wprowadziła też zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przewidzianej w ustawie preferencji mogą skorzystać osoby fizyczne opiekujące się dziećmi od 20. miesiąca do trzeciego roku życia.

Umowa uaktywniająca zawierana jest przez podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej, czyli rodziców dziecka, i nianię. Dlatego uzyskany przez nią przychód zaliczany jest do tzw. innych źródeł. Do tego rodzaju kontraktów, zgodnie z kodeksem cywilnym, stosuje się przepisy dotyczące umowy-zlecenia. Oznacza to, że niani przysługują 20-proc. koszty uzyskania przychodu. Odlicza się je od przychodu, który został wcześniej pomniejszony o potrącone przez płatnika (czyli rodzica) lub opłacone przez podatnika (czyli nianię) w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz chorobowe.

Niania może też skorzystać z podobnych uprawnień, jakie przysługują przedsiębiorcom. Od przychodu może odjąć faktycznie poniesione koszty jego uzyskania. Mogą to być np. wydatki na paliwo czy dojazd do miejsca pracy środkami komunikacji. Musi mieć jednak dowody potwierdzające poniesienie wyższych kosztów niż wynikające z normy procentowej. Mogą to być np. faktury za benzynę czy imienne bilety miesięczne.

W rozliczeniu rocznym opiekunka może skorzystać też z innych preferencji przewidzianych w ustawie o PIT, jeżeli spełni wymagane warunki. Może korzystać zarówno z preferencyjnego opodatkowania dochodów (np. z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem), jak i z ulg podatkowych (np. na dzieci).

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że dokonując rozliczenia za dany rok podatkowy, niania powinna wykorzystać wszelkie dokumenty potwierdzające wysokość uzyskanego przychodu, jak również wysokość odprowadzonych przez płatnika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne