Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który spierał się z podatniczką o zakres zwolnienia przy zbyciu udziału w gruncie rolnym.
We wniosku o interpretację kobieta wyjaśniła, że w listopadzie 2015 r. nabyła 1/4 udziału w nieruchomości rolnej. Następnie zawarła warunkową umowę sprzedaży tej nieruchomości. Kobieta podkreśliła, że nabywcy prowadzili już gospodarstwo rolne, a zakupione działki zostały do niego włączone. W związku z tym zapytała, czy przychody ze sprzedaży udziału w nieruchomości rolnej są objęte zwolnieniem przewidzianym w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT.
Sama uważała, że tak, ponieważ grunty nie utraciły w związku ze sprzedażą charakteru rolnego, a nabycie miało na celu prowadzenie gospodarstwa.
Fiskus odmówił jednak prawa do zwolnienia. Urzędnicy podkreślali, że dotyczy ono dochodu uzyskanego jedynie ze zbycia całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Dlatego prawa niemieszczące się w tym obszarze, np. udziały we własności, nie wiążą się ze zwolnieniem.
Podatniczka nie zgadzała się z taką wykładnią przepisów i zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. I wygrała. W ocenie sądu literalna wykładnia art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT wykluczająca zastosowanie zwolnienia do sprzedaży udziału w nieruchomości jest nieprawidłowa. Prowadzi bowiem do nielogicznego wniosku, że nawet jednoczesna sprzedaż udziałów przez wszystkich współwłaścicieli jednemu nabywcy nie jest zwolniona z opodatkowania (przy spełnieniu pozostałych warunków), bo przecież każdy współwłaściciel sprzedawałby tylko udział.