Podatnicy zdążyli się już przyzwyczaić, że ustawodawca od pewnego czasu obcina kolejne ulgi podatkowe. Musieli pożegnać się z większością bardzo popularnych ulg, takich jak mieszkaniowa czy remontowa. Na szczęście ustawodawca nie tylko przez lata nie decydował się na usuwanie z ustawy o PIT innego odliczenia, które jest istotnym wsparciem dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, czyli tzw. ulga rehabilitacyjna. Nowelizacja uchwalona w ramach Polskiego Ładu zakłada jeszcze poszerzenie zakresu tego odliczenia.
Przypomnijmy, art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT pozwala na odliczenie od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Przy czym chodzi o wydatki poniesione w roku podatkowym zarówno przez samego podatnika będącego osobą niepełnosprawną, jak i tego, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Obecnie katalog wydatków, które są premiowane ulgą, obejmuje 15 punktów. Są to zarówno wydatki nielimitowane, jak i ograniczone określonym w ustawie limitem. W wyniku nowelizacji katalog wydatków premiowanych ulgą – w obu kategoriach – zostanie uzupełniony o nowe pozycje. A niektóre z już obowiązujących zostaną istotnie zmodyfikowane.
Warto podkreślić, że nowelizacja w dużej mierze odnosi się do bardzo podstawowych wydatków dla wielu osób niepełnosprawnych. Razem w założeniu mają stanowić istotne wsparcie dla osób wymagających specjalnej opieki w związku z niepełnosprawnością.
Dodatkowe pozycje
Na liście nowych wydatków do odliczenia pojawią się wydatki na zakup, naprawę lub najem wyrobów medycznych oraz wyposażenie umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem. Chodzi o wyroby medyczne wymienione w wykazie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.