Tak zdecydował dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/415-430/07-2/AK).
Podatnik, który wystąpił z wnioskiem o interpretację prawa podatkowego, jest czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług geodezyjnych.
Obecnie stawia budynek mieszkalny, którego część powierzchni (zgodnie z planem 34,70 proc. powierzchni budynku) zamierza przeznaczyć na biuro prowadzonej firmy. Chce więc wiedzieć, czy przysługuje mu jako osobie fizycznej prawo do zwrotu VAT od niektórych poniesionych nakładów. Według geodety (podatnika) prawo to ma, i to od łącznej kwoty 65,30 proc. poniesionych wydatków, proporcjonalnie do powierzchni budynku przeznaczonej wyłącznie na cele mieszkaniowe.
Podobnego zdania był również organ podatkowy. Powołał się przy tym na art. 3 ust. 1 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (DzU z 2005 r. nr 177, poz. 1468 ze zm.). Zgodnie z nim o zwrot może się ubiegać osoba fizyczna, która poniosła wydatki w związku z budową, nadbudową czy rozbudową domu lub remontem domu albo mieszkania. Pod warunkiem, że posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i pozwolenie na budowę, jeśli tego wymaga prawo.
Zwrot dotyczy wydatków poniesionych po 1 maja 2004 r. i ma zrekompensować wzrost (z 7 do 22 proc.) stawki podatku od towarów i usług (VAT) na materiały budowlane w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Dyrektor IS w Warszawie uznał więc, że skoro wnioskodawca ma pozwolenie na budowę domu mieszkalnego, to może rozliczyć wydatki poniesione na zakup materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy części budynku służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, tj. 65,30 proc. powierzchni. Natomiast wydatki dotyczące pozostałej części, czyli 34,70 proc. budynku, są rozliczane jako wydatki inwestycyjne prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ były ponoszone w związku z budową części usługowej (biura).