[b]Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 28 października 2009 r. (IBPBI/2/423-897/09/AP). [/b]
Spółka z o.o. dysponuje niepodzielonym zyskiem z lat ubiegłych, który chciałaby wypłacić wspólnikom. Aby nie utracić płynności finansowej, zamierza wypłacić dywidendę w formie rzeczowej, tzn. przekazując wspólnikom prawo własności nieruchomości.
Jej zdaniem wypłata dywidendy będzie neutralna podatkowo, bo wartość rynkowa aktywów spółki nie wzrośnie. W opinii spółki do tej czynności nie będzie miał zastosowania art. 14 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link], określający warunki wpływające na sposób ustalania przychodów z odpłatnego zbycia praw i nieruchomości, jako że przepis ten odnosi się do umów, w których występuje cena, natomiast przy wypłacie dywidendy nie dochodzi do jej określenia.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym i stwierdził, że o ile wypłata dywidendy w formie gotówki byłaby dla spółki neutralna podatkowo, o tyle przeniesienie prawa własności nieruchomości już nie.
Tym samym podjęcie uchwały zgromadzenia wspólników o wypłacie zysku w formie niepieniężnej spowoduje powstanie wierzytelności po stronie wspólników. Przekazując nieruchomość, spółka zwolni się z długu, co spowoduje powstanie przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT.