Czy ślub wymusza korektę zeznania

Osoby, które korzystają z ulgi odsetkowej, a w 2009 r. zawarły związek małżeński, mogą stracić prawo do niej

Publikacja: 19.04.2010 04:50

Czy ślub wymusza korektę zeznania

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Dotyczy to osób, których małżonek korzystał lub nadal korzysta z innej ulgi mieszkaniowej. Ci, którzy o tym zapomnieli albo tego nie sprawdzili, a rozliczyli się już z fiskusem z dochodów za 2009 r., odliczając poczynione wydatki, mają jeszcze czas do końca kwietnia na skorygowanie zeznania podatkowego, i to bez żadnych konsekwencji.

[srodtytul]Prawa nabyte, ale nie na zawsze[/srodtytul]

Chodzi o ulgę w PIT, która – zgodnie z obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. art. 26b [link=http://]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] – pozwalała odliczać wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Żeby móc skorzystać z odliczenia, trzeba było wziąć kredyt na budowę domu, wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej, zakup nowo wybudowanego mieszkania czy np. rozbudowę budynku. Od 1 stycznia 2007 r. ulga ta została zlikwidowana [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184121](DzU z 2006 r. nr 217, poz. 1588)[/link], dlatego obecnie mogą z niej korzystać tylko osoby, które przed tą datą nabyły do niej prawo (art. 9 nowelizacji z 16 listopada 2006 r.).

Jednakże przepisy, które mają wciąż zastosowanie do osób korzystających z tego przywileju, zostały obwarowane wieloma warunkami, których niespełnienie jest równoznaczne z utratą prawa do odliczenia. Jednym z nich jest niekorzystanie przez małżonka (teraz i w przeszłości) nie tylko z ulgi zwanej przed laty dużą ulgą budowlaną, ale także nieoszczędzanie w kasie mieszkaniowej (art. 26b ust. 1 pkt 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=171366]ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.; DzU z 2003 r. nr 202, poz. 1956[/link]).

Tak więc ci, którzy zawarli związek małżeński w 2009 r., mają kłopot, bo jeśli się okaże, że niedawno poślubiony małżonek odliczał lub nadal odlicza (od dochodu lub od podatku) wydatki mieszkaniowe, to oni sami nie mogą już korzystać z ulgi odsetkowej. To jednak niejedyne ich zmartwienie.

[srodtytul]Ostatnie odliczenie[/srodtytul]

Chodzi o to, że przepisy nie precyzują, od którego momentu podatnik traci prawo do ulgi. Nie wiadomo też, czy w rozliczeniu za rok, w którym zmienił stan cywilny, nie może już w ogóle odliczyć zapłaconych odsetek, czy też może, ale tylko za okres sprzed zawarcia małżeństwa, czyli np. odsetki zapłacone od stycznia do czerwca 2009 r., jeśli związek zawarł 1 lipca.

– Zdaniem urzędów skarbowych podatnicy nie mogą korzystać z ulgi odsetkowej w rozliczeniu za rok, w którym zawarli związek małżeński. Pytanie, czy nie powinni odliczyć odsetek zapłaconych do ślubu. Odpowiedź nie jest prosta, bo nie ma przepisu, który wyraźnie by tę kwestię regulował – podkreśla Stanisław Walenta, radca prawny kierujący zespołem prawa podatkowego w kancelarii Krawczyk i Wspólnicy. Według niego mało jest jednak argumentów, które pozwoliłyby to twierdzenie obronić. Na niekorzyść może działać np. fakt, iż zeznanie podatkowe składane jest za cały rok i podatnik odlicza zapłacone odsetki właśnie w takim rocznym rozliczeniu, z uwzględnieniem ograniczeń przewidzianych w przepisach. 

Innego zdania jest jednak Anna Misiak, doradca podatkowy ze spółki MDDP. Jej zdaniem prawo do ulgi odsetkowej przysługuje podatnikowi aż do dnia wstąpienia w związek małżeński. – Do ulgi nie zalicza się już dnia ślubu – powiedziała „Rz”.

Wskazała przy tym na orzecznictwo sądowe, m.in. [b]prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28 lutego 2007 r. (sygn. III SA/Wa 4001/06)[/b], i jednolite, korzystne dla podatników, interpretacje podatkowe (np. [b]decyzję dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 8 stycznia 2008 r., nr BI/415-0410/06[/b], a także [b]decyzję dyrektora IS w Warszawie z 23 sierpnia 2005 r., nr 1401/FB/005-467/JO/05[/b]).

Tymczasem w odpowiedzi na pytania „Rz” [b]Ministerstwo Finansów twierdzi, że podatnik, który zawarł związek małżeński w trakcie roku podatkowego, w składanym zeznaniu podatkowym za ten rok nie może uwzględnić odsetek spłaconych zarówno przed datą zawarcia związku małżeńskiego, jak i po tym dniu[/b].

– Z przepisu nie wynika, że podatnik traci prawo do ulgi za cały rok. Uważam, że jest to niekorzystne dla podatników stanowisko, i to odmienne od poprzedniego – podkreśla Anna Misiak.

[ramka][b]Ulga do dnia zawarcia małżeństwa[/b]

Uznając stanowisko dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za prawidłowe (a według dyrektora odliczeniu podlegają odsetki zapłacone do dnia zawarcia związku małżeńskiego – przyp. red.), WSA w Warszawie w uzasadnieniu orzeczenia z 28 lutego 2007 r. (sygn. III SA/Wa 4001/06) podkreślił m.in, że: „(...) w świetle art. 26b updof brak podstaw prawnych do skorzystania przez skarżącą po dniu zawarcia związku małżeńskiego z odliczenia spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej.

W tym przypadku przepisy updof nie przewidują możliwości kontynuacji odliczenia po zawarciu związku małżeńskiego na zasadzie praw nabytych. Z chwilą zawarcia przez skarżącą związku małżeńskiego z osobą, która korzystała wcześniej z odliczenia wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, wystąpiła negatywna przesłanka uniemożliwiająca kontynuowanie przez skarżącą prawa do odliczenia spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej (...)”.[/ramka]

[b]Czytaj więcej [/b][link=http://www.rp.pl/temat/82642.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Nieruchomości » Ulgi mieszkaniowe » Ulga odsetkowa[/link]

[b]Czytaj o[/b] [link=http://www.rp.pl/temat/431468.html]rozliczeniu PIT[/link]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=g.lesniak@rp.pl]g.lesniak@rp.pl[/mail][/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo