Radzi Tomasz Grunwald, doradca podatkowy w KPMG
Zgodnie ze wspólną taryfą celną ustaloną przez Komisję Europejską na 2008 r. import przedmiotów kolekcjonerskich, w tym artykułów numizmatycznych (objętych kodem CN 97050000), nie podlega ocleniu.
Ponadto ze względu na fakt, iż przepisy celne nie wprowadzają zróżnicowania stawek dla osób fizycznych, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółek osobowych i osób prawnych, nie ma w tym wypadku znaczenia, czy monety te nabywane są przez osobę fizyczną czy też przez firmę.
Aby określić, czy nabycie monet z Rosji będzie podlegało cłu, należy przede wszystkim stwierdzić, czy będą one stanowiły przedmioty kolekcjonerskie w rozumieniu prawa celnego. Do klasyfikacji towarów przywożonych do Wspólnoty stosowana jest scalona nomenklatura towarowa. Jak czytamy w Informacji Taryfowej Służby Celnej, jako zbiory i okazy numizmatyczne należy traktować medale i monety występujące jako kolekcje lub oddzielne egzemplarze. Tak więc monety można zakwalifikować do tej pozycji jedynie wówczas, gdy nabywane są pojedyncze egzemplarze kolekcjonerskie lub gdy pojedyncze monety bądź ich partie wyraźnie są przeznaczone do kolekcji.
Z kolei te, które nie stanowią okazów kolekcjonerskich lub nie tworzą kolekcji numizmatycznej (np. duże partie pojedynczej monety lub medalu), objęte są na ogół działem 7118 10 00 „monety (inne niż monety złote) niebędące pieniądzem obiegowym”. W wypadku importu takich monet zastosowanie będzie mieć również zwolnienie z cła.