Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 3 czerwca 2008 r. (nr IPPB1/415-495/08-2/MO).
Osoba, która wystąpiła z pytaniem, w czerwcu 2007 r. otrzymała mieszkanie (darowizna). Była w nim zameldowana na pobyt stały od 1991 r. do 2004 r. Od lutego 2008 r. ponownie zameldowała się w tym mieszkaniu. Obecnie zamierza je sprzedać. Ma wątpliwości, czy może skorzystać z ulgi meldunkowej.
Zdaniem podatnika takie uprawnienie mu przysługuje. To dlatego, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jedynym warunkiem skorzystania z ulgi meldunkowej jest zameldowanie w zbywanym lokalu na pobyt stały nie krócej niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Przepis ten nie określa jednak precyzyjnie daty rozpoczęcia ani zakończenia okresu meldunkowego, podaje tylko jego czas. Nie ma w nim także mowy o tym, że czas zameldowania musi wypadać bezpośrednio przed zbyciem.
Izba Skarbowa w Warszawie zgodziła się z tym stanowiskiem. Wskazała, że ze zwolnienia skorzystać może również podatnik, który był zameldowany w zbywanym budynku lub lokalu mieszkalnym w okresie nieprzypadającym bezpośrednio przed dniem sprzedaży. Jej zdaniem każdy roczny okres zameldowania uprawnia do zwolnienia.
W interpretacji zwrócono uwagę, że zgodnie z ustawą o PIT zwolnienie ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do skorzystania z niego.