Przedawnienie karalności przestępstw i wykroczeń skarbowych następuje albo z upływem określonego czasu, albo w momencie przedawnienia należności publicznoprawnej (np. podatku). Ta druga sytuacja dotyczy czynów związanych z uszczupleniem bądź z narażeniem na uszczuplenie należności publicznoprawnej. W takich wypadkach, w zależności od tego, która z wymienionych okoliczności nastąpi jako pierwsza, to ona właśnie spowoduje upływ terminu przedawnienia karalności czynu.
[srodtytul]Zależy, co grozi [/srodtytul]
Dla przestępstwa skarbowego zagrożonego karą grzywny, ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat trzech termin przedawnienia wynosi pięć lat od jego popełnienia (art. 44 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=186065]kodeksu karnego skarbowego[/link], dalej k.k.s.). Jeśli przestępstwo skarbowe zagrożone jest karą pozbawienia wolności przekraczającą trzy lata, termin przedawnienia jego karalności wynosi dziesięć lat. Jak więc widać, o długości terminu przedawnienia zawsze decyduje zagrożenie przewidziane dla danego przestępstwa w przepisach k.k.s., nie ma natomiast znaczenia kara rzeczywiście wymierzona sprawcy.
Termin, w którym przedawnia się karalność wykroczenia skarbowego, jest określony w art. 51 § 1 k.k.s. i wynosi rok od jego popełnienia. Oczywiście trzeba tu pamiętać o zachowaniu zasad wyznaczania początku biegu przedawnienia w odniesieniu do czynów polegających na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnych, o czym dalej.
[srodtytul]Kiedy się zaczyna...[/srodtytul]