Dziś (30 czerwca 2009 r.) w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na razie trudno jest przewidzieć, jakie ma on szanse na skierowanie do dalszych prac w sejmowych komisjach, ze względu chociażby na realia budżetowe.
Autorzy projektu postulują wprowadzenie nowej ulgi w podatku dochodowym (w art. 26). Chodzi mianowicie o odliczenie od dochodu wpłat, których podatnik dokonał bezpośrednio na własne dobrowolne zabezpieczenie emerytalne. Pod uwagę byłyby brane wpłaty wniesione w roku podatkowym w instytucjach finansowych nadzorowanych lub notyfikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Maksymalnie – do 12 tys. zł rocznie.
Co ważne, kwota ta byłaby corocznie waloryzowana na podstawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanego przez prezesa GUS.
Żeby skorzystać z prawa do odliczenia, podatnik będzie musiał mieć dowód wpłaty na rachunek bankowy instytucji finansowej. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia. Nie obejmą jednak osób, które mają indywidualne konta emerytalne.