Wydatki na wychowanie dzieci własnych lub przysposobionych odliczyło w sumie 62 proc. podatników. Tak wynika z badania CBOS.
Prawie połowa (49 proc., tj. o 16 punktów procentowych więcej w stosunku do ubiegłorocznego sondażu) odliczyła wydatki związane z użytkowaniem Internetu w miejscu zamieszkania. Według CBOS odsetek korzystających z odliczenia z tytułu dostępu do sieci wzrasta wraz z wielkością miejscowości (od 33 proc. na wsi do 66 proc. w największych miastach) oraz poziomem wykształcenia (od 38 proc. wśród osób z wykształceniem podstawowym do 62 proc. – z wyższym).
Co ósmy respondent odpisał darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego (13 proc.), a co dziesiąty (11 proc.) – wydatki związane z niepełnosprawnością lub rehabilitacją.
Podobnie jak w latach ubiegłych większość ankietowanych samodzielnie składających zeznanie rozliczyła uzyskane dochody ze współmałżonkiem (56 proc.), a tylko nieliczni (3 proc.) – z dzieckiem. Dwie piąte rozliczyło się indywidualnie (41 proc.). Jak zauważa CBOS, wybór strategii w tym zakresie w znacznym stopniu zależy od poziomu dochodów przypadających na osobę w rodzinie – im są one wyższe, tym rzadziej respondenci decydują się na wspólne rozliczenie, a częściej stosują indywidualne.
Prawie co druga z tych osób (46 proc.) podczas wypełniania zeznania PIT skorzystała z pomocy kogoś z rodziny lub znajomych, a 27 proc. powierzyło swoje rozliczenie doradcom. Ponad jedna piąta badanych (22 proc.) posłużyła się natomiast specjalnym programem komputerowym. Niemal co szósty samodzielnie rozliczający się z fiskusem (16 proc.) przygotował swoje zeznanie roczne bez jakiejkolwiek pomocy.