Bez PCC od zakupu mieszkania od Lasów Państwowych

Sprawy regulowane przepisami o gospodarce nieruchomościami nie są obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy to też sprzedaży na podstawie ustawy o lasach.

Publikacja: 23.01.2015 07:34

Bez PCC od zakupu mieszkania od Lasów Państwowych

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (WSA) nie zgodził się z organami podatkowymi próbującymi ograniczyć wyłączenie z podatku zakupu nieruchomości.

Małżeństwo, którego sprawa dotyczy, kupiło w listopadzie 2013 r. niewielkie mieszkanie od Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Lasy Państwowe. Notariusz pobrał od nabywców 1,6 tys. zł, tj. 2 proc. wartości mieszkania.

Małżonkowie zwrócili się do urzędu skarbowego o zwrot tej kwoty. Sprzedaż nieruchomości, która nie jest opodatkowana VAT, jest obciążona podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Ustawa o PCC przewiduje jednak wyłączenie m.in. dla czynności cywilnoprawnych podejmowanych w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami. Małżonkowie tłumaczyli, że ustawa podatkowa odsyła do przepisów regulujących gospodarkę nieruchomościami, a nie wyłącznie do ustawy o gospodarce nieruchomościami. Oprócz tej ostatniej, kwestii tej poświęconych jest wiele innych aktów prawnych, w tym ustawa o lasach.

Jeszcze przed wydaniem decyzji małżonkowie wzmocnili swoją argumentację, przesyłając do urzędu skarbowego kopię decyzji organu wyższego szczebla – dyrektora izby skarbowej – wydanej w sprawie innego podatnika.

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił stwierdzenia nadpłaty. W umowie sprzedaży mieszkania i we wniosku do urzędu powołana była ustawa o lasach oraz ustawa o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych. Organ uznał, że skoro podstawą sprzedaży mieszkania nie była ustawa o gospodarce nieruchomościami, tylko ustawa szczególna – o lasach – wyłączenia się nie stosuje.

Tak samo do argumentów podatników ustosunkował się dyrektor izby skarbowej.

Dopiero WSA podzielił zdanie nabywców mieszkania i uchylił rozstrzygnięcia organów podatkowych.

– Odwołanie się przez ustawodawcę ogólnie do „przepisów o gospodarce nieruchomościami" powoduje, że należy uwzględniać wszystkie przepisy regulujące czynności cywilnoprawne w sprawach gospodarki nieruchomościami, niezależnie od tego, w jakich aktach prawnych się znajdują – potwierdził sąd.

WSA przypomniał, że ustawa o gospodarce nieruchomościami wprost stwierdza, że nie narusza innych ustaw w zakresie dotyczącym gospodarki nieruchomościami, wymieniając przy tym przykładowo kilkanaście ustaw, w tym ustawę o lasach.

Sąd wyjaśnił, że ustawa o gospodarce nieruchomościami jest co prawda podstawowym aktem prawnym regulującym tę tematykę, ale stosuje się ją wtedy, gdy z treści innych ustaw, w tym niewymienionych w ustawie o gospodarce nieruchomościami, tak wynika lub gdy te wprost odsyłają do ustawy ogólnej.

Sygnatura akt: I SA/Gd 1416/14

Praca, Emerytury i renty
Zwolnienie z pracy za krytykę LGBTQ i feministek? Zapadł ważny wyrok
Prawo drogowe
Trudniej będzie zdać egzamin na prawo jazdy. Wchodzi w życie "prawo Klimczaka"
Praca, Emerytury i renty
Część seniorów dostanie w lipcu dwa przelewy. Zasady wypłaty renty wdowiej
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Prawo dla Ciebie
Prof. Safjan o zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego: Precyzuję stanowisko