Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (WSA) nie zgodził się z organami podatkowymi próbującymi ograniczyć wyłączenie z podatku zakupu nieruchomości.
Małżeństwo, którego sprawa dotyczy, kupiło w listopadzie 2013 r. niewielkie mieszkanie od Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Lasy Państwowe. Notariusz pobrał od nabywców 1,6 tys. zł, tj. 2 proc. wartości mieszkania.
Małżonkowie zwrócili się do urzędu skarbowego o zwrot tej kwoty. Sprzedaż nieruchomości, która nie jest opodatkowana VAT, jest obciążona podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Ustawa o PCC przewiduje jednak wyłączenie m.in. dla czynności cywilnoprawnych podejmowanych w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami. Małżonkowie tłumaczyli, że ustawa podatkowa odsyła do przepisów regulujących gospodarkę nieruchomościami, a nie wyłącznie do ustawy o gospodarce nieruchomościami. Oprócz tej ostatniej, kwestii tej poświęconych jest wiele innych aktów prawnych, w tym ustawa o lasach.
Jeszcze przed wydaniem decyzji małżonkowie wzmocnili swoją argumentację, przesyłając do urzędu skarbowego kopię decyzji organu wyższego szczebla – dyrektora izby skarbowej – wydanej w sprawie innego podatnika.
Naczelnik urzędu skarbowego odmówił stwierdzenia nadpłaty. W umowie sprzedaży mieszkania i we wniosku do urzędu powołana była ustawa o lasach oraz ustawa o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych. Organ uznał, że skoro podstawą sprzedaży mieszkania nie była ustawa o gospodarce nieruchomościami, tylko ustawa szczególna – o lasach – wyłączenia się nie stosuje.