Dojazd do wynajmowanego mieszkania można rozliczyć w kosztach podatkowych - interpretacja podatkowa

Właściciel wynajmowanego mieszkania rozliczy w podatkowych kosztach wydatki na dojazdy do miejscowości, w której jest położone.

Publikacja: 18.09.2019 08:01

Dojazd do wynajmowanego mieszkania można rozliczyć w kosztach podatkowych - interpretacja podatkowa

Foto: AdobeStock

Wprowadzone 1 stycznia 2019 r. ograniczenia w rozliczaniu kosztów paliwa dotyczą samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Nie musi się nimi przejmować osoba, która zarabia na najmie i nie jest przedsiębiorcą.

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią mężczyzna, który ma mieszkanie nad morzem. Latem je wynajmuje. Dochody z tego tytułu rozlicza według skali podatkowej.

Czytaj także: Najem: zakup w kosztach, sprzedaż bez przychodu

Mężczyzna musi załatwiać sprawy związane z wynajmem. W tym celu jeździ do miejscowości, w której jest położony lokal. Korzysta z własnego samochodu. Czy może zaliczać do podatkowych kosztów wydatki na paliwo? Czy musi stosować ograniczenia dotyczące samochodów osobowych?

Chodzi o obowiązujący od 1 stycznia 2019 r. przepis ustawy o PIT pozwalający rozliczać wydatki na eksploatację własnego auta (które nie jest środkiem trwałym) tylko w 20 proc. Te wydatki to przede wszystkim zakupy paliwa, ale także remonty, przeglądy, mycie pojazdu czy wymiana opon.

Mężczyzna twierdzi, że ograniczenie w odliczaniu wydatków dotyczy jedynie przedsiębiorców. On zaś nie prowadzi działalności gospodarczej. Może więc rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów wszystkie wydatki na paliwo ponoszone w związku z dojazdem do wynajmowanego mieszkania w celu jego obsługi.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Podkreślił, że art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT mówiący o rozliczaniu w kosztach uzyskania przychodów 20 proc. wydatków na samochód osobowy dotyczy wyłącznie aut wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Skoro mężczyzna jej nie prowadzi, ograniczenie go nie obejmuje. Nie musi się więc przejmować obowiązującymi od 1 stycznia przepisami.

Skarbówka zaznaczyła jednak, że wydatek musi być związany z czynnościami wykonywanymi w celu uzyskania przychodów. Czyli wyjazdami w sprawach związanych z obsługą wynajmowanego mieszkania.

– Interpretacja jest korzystna dla osób, które rozliczają najem poza działalnością gospodarczą. Muszą jednak pamiętać o dwóch rzeczach – mówi Wojciech Jasiński, konsultant podatkowy w ATA Finance. – Po pierwsze, fiskus może sprawdzić, czy rozliczone w kosztach wydatki odpowiadają faktycznemu zużyciu paliwa na dojazdy do wynajmowanego mieszkania. Właściciel musi więc wiarygodnie określić, jaki faktycznie był koszt podróży. Oczywiście wyjazdy muszą mieć związek z wynajmem, na co też skarbówka zwróciła uwagę. Celem podróży może być np. spotkanie z lokatorem albo załatwianie kwestii rozliczania mediów – tłumaczy ekspert.

– Po drugie, ciągle nie ma pewności, kiedy wynajem jest prywatny, a kiedy profesjonalny, czyli firmowy. W omawianej interpretacji indywidualnej fiskus z góry przyjął zapewnienie podatnika, że nie prowadzi działalności gospodarczej. Ale jeśli podczas kontroli skarbówka uzna, że wynajmujący faktycznie jest przedsiębiorcą, będzie musiał rozliczać swój samochód z ograniczeniami – mówi Wojciech Jasiński.

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-1.4011.179.2019.1.GM

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku