PIT: podatek od nieruchomości płacony przez dzierżawcę nie powiększa przychodu właściciela

Za podatek od nieruchomości odpowiedzialny jest właściciel. Jeśli jednak obniży czynsz i kosztem podatku obciąży dzierżawcę, od tej kwoty nie zapłaci PIT.

Aktualizacja: 26.04.2016 07:47 Publikacja: 26.04.2016 07:25

PIT: podatek od nieruchomości płacony przez dzierżawcę nie powiększa przychodu właściciela

Foto: 123RF

– Składnikiem przychodu osiąganego z dzierżawy przez wydzierżawiającego nie będą ponoszone przez dzierżawcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem dzierżawy (np. podatek od nieruchomości), jeżeli z umowy wynika, że dzierżawca jest zobowiązany do ich ponoszenia – stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach w odpowiedzi na pytanie o opodatkowanie przychodu z najmu działki.

Właściciel działki budowlanej wydzierżawił ją osobie prawnej. Od czynszu odprowadza zryczałtowany PIT w wysokości 8,5 proc. i VAT.

Jako właściciel musi też płacić gminie podatek od nieruchomości. Po jego uregulowaniu, zgodnie z umową dzierżawy, kwota ta będzie mu zwracana przez dzierżawcę.

Zapytał, czy kwota zwrotu podatku będzie dla niego przychodem, tj. czy od niej też powinien zapłacić PIT. Sam stwierdził, że daninę powinien odprowadzić tylko od umówionego czynszu.

Tłumaczył, że zwrot podatku nie jest dla niego przysporzeniem majątkowym.

Izba skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem. Wyjaśniła, że zgodnie z przepisami o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych opodatkowaniu ryczałtem podlegają przychody z najmu, dzierżawy i podobnych umów, w tym również otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze, wartości pieniężne i wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń związanych z najmem lub dzierżawą.

Dla ustalenia wartości tych świadczeń stosuje się odpowiednie przepisy ustawy o PIT, tj. zasadniczo opodatkowana jest ich wartość rynkowa. Izba uznała, że zwrot kwoty podatku od dzierżawcy nie jest takim świadczeniem.

Organ przytoczył też uregulowania kodeksu cywilnego opisujące umowę dzierżawy. Zgodnie z art. 693 § 1 tej ustawy dzierżawca, w zamian za udostępnienie rzeczy do używania i pobierania z niej pożytków, zobowiązuje się do zapłaty umówionego czynszu. Z interpretacji wynika, że tylko od tej kwoty należy zapłacić PIT.

– Dodatkowe opłaty ponoszone przez dzierżawcę w związku z użytkowaniem działki nie mieszczą się w pojęciu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wydzierżawiającego – ostatecznie oceniła izba skarbowa.

numer interpretacji: IBPB-2-2/4511-429/16/MM

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku