Zwolnienie w PIT przy sprzedaży nieruchomości: Sama wpłata na poczet umówionej ceny uratowała ulgę

Podatniczka, która pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczyła na nabycie innego na licytacji komorniczej, miała prawo do zwolnienia.

Publikacja: 19.06.2017 08:25

Zwolnienie w PIT przy sprzedaży nieruchomości: Sama wpłata na poczet umówionej ceny uratowała ulgę

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który spierał się z podatniczką o prawo do zwolnienia w PIT przy sprzedaży nieruchomości.

We wniosku o interpretację kobieta wyjaśniła, że w 2009 r. otrzymała od rodziców mieszkanie. Dwa lata później zdecydowała się je sprzedać. Ponieważ transakcja nastąpiła przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku nabycia lokum, w grę wchodziła konieczność rozliczenia jej z fiskusem. W złożonej deklaracji PIT-39 kobieta wykazała jednak kwotę, co do której chce skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Oświadczyła bowiem, że w ciągu dwóch lat, licząc od końca roku zbycia mieszkania nabytego w darowiźnie, pieniądze przeznaczy na własne cele mieszkaniowe.

Podatniczka zauważyła, że aby skorzystać ze zwolnienia z PIT musi wydatkować kwotę uzyskaną ze sprzedaży do końca 2013 r. Z wniosku wynikało, że pieniądze chce wydać na nabycie mieszkania, które jej mąż wylicytował na licytacji komorniczej (łączy ich współwłasność małżeńska).

Podatniczka chciała się upewnić m.in., czy jeśli dołoży się do wylicytowanego lokum, ale postanowienie o przysądzeniu własności uprawomocni się po terminie, w którym powinna wydać środki na własne cele mieszkaniowe, straci prawo do zwolnienia.

Sama uważała, że je zachowa, bo przychód ze zbycia mieszkania od rodziców zostanie wydatkowany do końca 2013 r. Do sądu wpłynie bowiem kwota na podstawie postanowienia o przybiciu.

Ten argument nie przekonał jednak skarbówki. Urzędnicy zauważyli, że postanowienie o przybiciu oraz dokonanie, po jego uprawomocnieniu, wpłat na poczet ceny prowadzą do nabycia nieruchomości, ale nie są z nim równoważne. Samo postanowienie o przybiciu nie przenosi bowiem prawa własności. Zdaniem fiskusa wydatkowanie środków pieniężnych na zakup nieruchomości będzie mogło być uznane za wydatek na cele mieszkaniowe, pod warunkiem że przed upływem dwóch lat od końca roku, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, tj. do końca 2013 r., nastąpi uprawomocnienie się postanowienia o przysądzeniu własności tej nieruchomości.

Spór o prawo do zwolnienia trafił na wokandę. I wygrała go podatniczka. Najpierw rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Jego zdaniem wpłata na poczet umówionej całkowitej ceny jest działaniem równoznacznym z poniesieniem wydatków na własne cele mieszkaniowe.

To rozstrzygnięcie zaakceptował NSA. Zauważył, że w opisanej sytuacji nie można było przewidzieć, kiedy nastąpi prawomocne przysądzenie własności. Dlatego, jak zauważył sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, w spornym przypadku najważniejsze było dokonanie wpłaty po prawomocnym przybiciu.

Wyrok jest prawomocny.    —olat

sygnatura akt: II FSK 1475/15

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem