Opętanie superbohatera

W literaturze niekiedy przemoc psychiczna, jakiej doświadczają bohaterowie, szokuje bardziej niż ta fizyczna.

Agata Romaniuk. Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości

Tłumaczy mi, że Maria nie jest chora, i rzeczywiście na taką nie wygląda, to wciąż piękna kobieta, tylko że jej umysł jest po prostu gdzieś indziej.

Jankesi, browary i inne towary

Wąsaty młodzian wyrusza do Wietnamu, gdzie sierżanci biorą go za agenta CIA, dzięki czemu bez komplikacji przemieszcza się po bitewnym kotle, by napoić now...

Ostatni taki mecz

Seria „FIFA” towarzyszy miłośnikom gier komputerowych od lat 90. Przyszła jednak pora na pożegnanie...

Jan Piotr Norblin pomiędzy Łazienkami a szubienicą

Historia życia i twórczości Jeana Pierre’a Norblina de la Gourdaine, Francuza, który w XVIII wieku związał się z Polską i znany jest u nas jako Jan Piotr N...

Brodacze i porwane dzieci

Netflix szuka nowego „Narcosa” – brutalnego serialu o kartelach narkotykowych z Ameryki Południowej. „Santo” raczej nim nie zostanie.

Macki mają wielkie oczy

Ośmiornice i kałamarnice to stworzenia jakby ze świata science fiction. Książka Danny Staaf dowodzi jednak, że powstały na Ziemi, wzrosły i obrodziły setka...

Czarownica z Białowieży

Siedem lat temu wyszła jej biografia napisana przez Annę Kamińską. Teraz można w kinach obejrzeć o niej dokument Natalii Korynckiej-Gruz.

Nick Cave, Biblia i narkotyki

„Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia” to książkowa spowiedź Nicka Cave’a, dzięki której lepiej możemy zrozumieć anarchizującego kiedyś artystę, który stracił d...

Fiński domek Kapuścińskiego. Miało być Centrum Reportażu, jest ruina

To był mały domek. Po śmierci Wielkiego Reportera miał zamienić się w Centrum Reportażu. Została spalona ściana, pryzma cegieł, sterta desek.

„Życie to za mało. Reportaże o stracie i poszukiwaniu nadziei”: Problemy, które dostały imiona

Reporterka śledcza Izabela Michalewicz prezentuje 32 reportaże, a każdy z nich opowiada o ludziach, którym życie wymknęło się spod kontroli.

"Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. Sprawiedliwi wśród narodów świata”: Bezpieczna przystań Stawiska

Wychodząc od pomocy Żydom w czasie okupacji przez Iwaszkiewiczów, Beata Izdebska-Zybała szeroko kreśli relacje polsko-żydowskie w grupach twórczych II RP.

„Brzechwa. Poeta w adwokackiej todze”: Wiersze i paragrafy

Zaskakujące odsłony życia znakomitego poety, czyli antologia tekstów o jego prawniczym wcieleniu – „Brzechwa. Poeta w adwokackiej todze”.

„Sokół”, Wojciech Sosnowski: Nazwą mnie boomerem

Wychowałem się na podwórku, moja fascynacja opowiadaniem historii zaczęła się od książek Stanisława Grzesiuka.

Francja na kolanach

Robert Forczyk, amerykański historyk wojskowości, w książce „Fall Rot” daje klucz do rozstrzygnięcia, dlaczego Francja przegrała w 1940 r. i czemu tak szybko.

„Dobble: Friends”: Dla przyjaciół „Przyjaciół”

Przybiera na sile trend wydawania gier w edycjach inspirowanych popularnymi filmami i serialami. Gdzie te czasy, gdy wszystkie fordy były czarne?

Krzysztof Szczepaniak: Muzykę wybiera kierowca Ubera

Z Mickiewiczowskich „Ballad i romansów” można by śmiało nakręcić filmowy horror.

Daniel Lanois, człowiek o złotym uchu

Słuchając płyt, rzadko zdajemy sobie sprawę z wagi, jaką odgrywają producenci. Jednym z najważniejszych jest Daniel Lanois, współtwórca przełomowych albumó...

„NBA 2K23”: Te rzuty się nie nudzą

Koszykówka to jedna z popularniejszych gier sportowych zarówno w realu, jak i wirtualnie.

Jak się kręci filmy o himalaistach

Doczekaliśmy się wreszcie pierwszego polskiego filmu fabularnego z akcją w górach wysokich. „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida jest pionierskim dokonan...