Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 13.12.2018 16:28 Publikacja: 14.12.2018 18:00
Foto: Archiwum Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte
Zabory i upadek I Rzeczypospolitej, a następnie zmiana granic wymuszona porozumieniami jałtańskimi zmieniły sposób postrzegania Polski i jej roli w Europie przez polskie elity. Granice Polski zostały przesunięte na zachód, zmieniła się jej struktura narodowościowa i wyznaniowa, a Polacy coraz rzadziej pamiętali, że ich ojczyzna leży w Europie Środkowej. Zagadnienia te były wciąż obecne w myśli i świadomości polskiej emigracji politycznej, ale koncentrowała się ona przede wszystkim na przeszłości i praktycznie nie miała żadnych możliwości oddziaływania na rzeczywistość w kraju. Prasa i publikacje emigracyjne w niewielkim stopniu docierały do kraju. Wyjątkiem wśród emigracyjnych wydawców był Jerzy Giedroyc, który nie szczędził wysiłków, aby „Kultura" i książki publikowane przez Instytut Literacki pojawiały się nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Redaktor z Maisons-Laffitte za pośrednictwem łamów paryskiej „Kultury" i polityki wydawniczej Instytutu Literackiego zdołał ponownie przekierować uwagę Polski na wschód i przypomniał, jaki potencjał drzemie w doświadczeniach przeszłości. O skuteczności Giedroycia świadczy fakt, że do dziś w dyskusjach nad polityką zagraniczną jego nazwisko należy do najczęściej przywoływanych. Paradoksalnie w mniejszym stopniu jego wpływ jest widoczny w sferze kultury, której znaczenie doceniał na równi z polityką. Można się sprzeczać, jaka powinna być hierarchia ważności, ale nie ulega wątpliwości, że jednym z najważniejszych dokonań Redaktora było uświadomienie i przypomnienie Polakom, że Polska jest integralną częścią Europy Środkowej i nie powinna ograniczać się do biernego trwania, ale odgrywać aktywną rolę w tym regionie. Było to jednak możliwe jedynie przy rezygnacji z ziem wschodnich na rzecz Litwy, Białorusi i Ukrainy oraz wyzbyciu się zamiarów o charakterze imperialistycznym wobec sąsiadów. Postawa Giedroycia wobec Europy Środkowej i Wschodniej oraz wyobrażenie roli, jaką powinna w niej odgrywać Polska, ukształtowały się dzięki osobistym kontaktom z tradycją Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz z myślą prometejską, którą jego znajomi i przyjaciele starali się wcielić w życie w okresie międzywojennym. Te dwie tradycje polskiej myśli politycznej miały również znaczący wpływ na wypracowanie linii, jaką należało przyjąć wobec Rosji.
„Przyszłość” Naomi Alderman jest dobrze napisana, lecz słabo pomyślana. Tym samym wkracza w obszar naiwności. Bo...
W „Pilo and the Holobook” gracze wcielają się w kosmicznego lisa odkrywcę.
Jesteśmy zbudowani z tego samego „materiału”, a jednak starzejemy się inaczej.
Oglądam raczej starsze filmy. Ostatnio puściłam córkom film „Good bye, Lenin!” i zrobił na mnie większe wrażenie...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W nowym dziele twórcy „Peaky Blinders” bohaterowie, nawet ci szlachetni, noszą w sobie mrok. Jedni nauczyli się...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas