Reklama
Rozwiń

Pascal Bruckner. Paradoksy wielokulturowości

Polityka tożsamości podkreśla różnice, choć chce promować równość,w imię walki z rasizmem odkopuje stare uprzedzenia związane z rasą i narodowością.

Publikacja: 22.03.2019 18:00

Pascal Bruckner

Pascal Bruckner

Foto: AFP

Wyobraźmy sobie te jasne, ciemne lub kędzierzawe główki, które podczas przerwy na dziedzińcu zawierają znajomości, przedstawiając się jako „potomkowie niewolników, ludów kolonialnych, handlarzy żywym towarem, wieśniaków, bandytów, żebraków"! Dlaczego mielibyśmy wymagać od małego chłopca czy małej dziewczynki, by żyli zbrodniami, które trzy wieki temu być może popełnili pozostający w mroku dziejów nieznajomi z Nantes, Bordeaux, La Rochelle, skoro oni sami reagują alergicznie na wszelkie formy podporządkowania? Mówiąc krótko, w czasach, gdy Europa zakopała swe wielowiekowe spory i pojednała odwiecznych wrogów, tylko handel niewolnikami i imperializm pozostałyby poza historią – nie wolno by spoglądać na nie z dystansem, ale należałoby je karmić gniewem i namiętnościami, powtarzać jak mantrę słowa Faulknera: „Przeszłość nigdy nie umiera. Właściwie to nawet nie jest przeszłością".

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Marek Węcowski: Strzemiona Indiany Jonesa