Muzealnicy z Hezbollahu

W libańskiej miejscowości Mleeta zbudowano imponujące muzeum upamiętniające zwycięstwa Hezbollahu nad Izraelem. Zwiedzając je, można odnieść wrażenie, że to izraelscy politycy i generałowie sami wskutek własnych błędów stworzyli sobie przebiegłego, a przede wszystkim zaciekłego wroga.

Aktualizacja: 21.06.2019 23:10 Publikacja: 21.06.2019 10:00

To nie jest prawdziwe pobojowisko, lecz instalacja artystyczna, do której stworzenia wykorzystano je

To nie jest prawdziwe pobojowisko, lecz instalacja artystyczna, do której stworzenia wykorzystano jednak prawdziwy izraelski sprzęt wojskowy

Foto: Hubert Kozieł

Hezbollah, czyli szyicka Partia Boga, ma opinię jednej z najpotężniejszych organizacji terrorystycznych na świecie. Tak przynajmniej klasyfikują ją rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Izraela oraz kilku innych państw. Sami członkowie Hezbollahu oczywiście nigdy nie określają się mianem terrorystów, ale od chwili powstania w 1982 r. organizacja ma na koncie wiele aktów terroru: wysadzenie koszar amerykańskich i francuskich sił pokojowych w Bejrucie, zamachy na ambasadę USA w libańskiej stolicy, porwania zakładników z krajów zachodnich i wiele innych. Co więcej, Izrael ponosił w konfliktach z nią kompromitujące porażki. Hezbollah mocno przyczynił się też do pokonania dżihadystycznych rebeliantów w Syrii. Obecnie dysponuje większą siłą bojową niż niejedna europejska armia. W Libanie wchodzi w skład rządu będącego szeroką koalicją wszystkich sił politycznych, które ostro walczyły ze sobą w ostatnich dekadach, i jednocześnie prowadzi na ogromną skalę pracę u podstaw wśród ludności szyickiej. Organizuje szpitale i szkoły oraz udziela pomocy społecznej.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Przyszłość”: Korporacyjny koniec świata
Plus Minus
„Pilo and the Holobook”: Pokojowa eksploracja kosmosu
Plus Minus
„Dlaczego umieramy”: Spacer po nowoczesnej biologii
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Małgorzata Gralińska: Seriali nie oglądam
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
„Tysiąc ciosów”: Tysiąc schematów frajdy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne