We wrześniu tego roku prof. Chaim Weizmann przekazał czwórce zwycięskich mocarstw (USA, ZSRR, Wielka Brytania i Francja) memorandum w imieniu Agencji Żydowskiej Sochnut, które zawierało żądanie od Niemiec rekompensaty w wysokości dwóch miliardów funtów szterlingów. Weizman zażądał dołączenia tego postulatu do ogólnego kontekstu pertraktacji o wojennych odszkodowaniach. Rozmowy te wówczas zawieszono.
Na początku 1951 r. kolejne żądanie rekompensaty w kwocie półtora miliarda dolarów, tym razem już w imieniu Państwa Izrael, wystosował minister spraw zagranicznych Mosze Szaret. Głównym argumentem było to, że w Izraelu zamieszkało pół miliona osób, które przeżyły Zagładę. To memorandum również złożono na ręce czterech mocarstw, które z kolei skierowały je do rządu Niemiec Zachodnich. 27 września 1951 r. kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Konrad Adenauer ogłosił swoją gotowość do rozmów.
7 stycznia 1952 r. Dawid Ben Gurion, wówczas premier Izraela, przedstawił sprawę do rozpatrzenia w Knesecie. 61 członków koalicji rządowej poparło tę inicjatywę, ale 50 posłów stanowczo było przeciw, a wśród nich byli politycy lewicy (Mapam), centryści (tzw. ogólni syjoniści) i prawica (ruch Herut). Przywódca Herutu Menachem Begin groził wezwaniem do rozruchów, jeżeli Kneset zgodzi się na rozmowy z Niemcami. Podczas demonstracji przed siedzibą Knesetu jej uczestnicy zaczęli obrzucać kamieniami budynek. Okna izby przedstawicieli narodu pękły. Demonstrantów rozproszono pałkami i gazem łzawiącym, a Begina Kneset zawiesił na trzy miesiące w prawach posła.
Rozmowy z Niemcami trwały prawie sześć miesięcy, do września 1952 r. W końcu uzgodniono, że wypłata wyniesie miliard dolarów, a resztę zapłacą Niemcy Wschodnie. Niemiecka Republika Demokratyczna nigdy nie uznała jednak swojej odpowiedzialności i nigdy nie wypłaciła ani grosza narodowi żydowskiemu. W chwili podpisywania umowy Izrael zastrzegł, że nie oznacza ona z jego strony uznania Niemiec Zachodnich.
Według umowy Niemcy zobowiązały się wypłacić Izraelowi trzy miliardy marek w ciągu 12 lub 14 lat, a kwota 450 mln marek będzie skierowana na rozwój rolnictwa, transportu, przemysłu i energetyki. Założono towarzystwo wypłat z siedzibą w Kolonii. Do 1965 r. cała suma została przekazana.