Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.07.2008 03:42 Publikacja: 19.07.2008 03:42
We wrześniu tego roku prof. Chaim Weizmann przekazał czwórce zwycięskich mocarstw (USA, ZSRR, Wielka Brytania i Francja) memorandum w imieniu Agencji Żydowskiej Sochnut, które zawierało żądanie od Niemiec rekompensaty w wysokości dwóch miliardów funtów szterlingów. Weizman zażądał dołączenia tego postulatu do ogólnego kontekstu pertraktacji o wojennych odszkodowaniach. Rozmowy te wówczas zawieszono.
Na początku 1951 r. kolejne żądanie rekompensaty w kwocie półtora miliarda dolarów, tym razem już w imieniu Państwa Izrael, wystosował minister spraw zagranicznych Mosze Szaret. Głównym argumentem było to, że w Izraelu zamieszkało pół miliona osób, które przeżyły Zagładę. To memorandum również złożono na ręce czterech mocarstw, które z kolei skierowały je do rządu Niemiec Zachodnich. 27 września 1951 r. kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Konrad Adenauer ogłosił swoją gotowość do rozmów.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
II wojna światowa wybuchnie 5 stycznia 1940 r. w wyniku sporu Niemiec z Polską o Gdańsk i dostęp Polski do morza...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
„RoadCraft” podpowiada pomysł na biznes w dobie kryzysu klimatycznego.
„Jurassic World: Odrodzenie” kolejny raz przypomina, jak chciwe są korporacje.
„Jedyni ludzie, którzy mnie lubili, odeszli” – mówi bohater animacji studia Pixar. Tak, „Elio” zaczyna się od ża...
„Kaczki. Dwa lata na piaskach” to rzecz poruszająca i bardzo szczera, a przy tym pięknie narysowana – mimo czern...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas