[b]1 Stephenie Meyer „Zmierzch”. Tłum. Joanna Urban
(Wydawnictwo Dolnośląskie)[/b]
Nie mam samochodu, więc jeżdżę tramwajami i autobusami. I wzrusza mnie zawsze widok kobiet czytających historię miłości kobiety i wampira. Rzadko udaje mi się dostrzec wyraźnie twarze czytelniczek, ale podejrzewam, że wyrażają one zachwyt.
[b]2 Stephenie Meyer „Księżyc w nowiu”. Tłum. Joanna Urban
(Wydawnictwo Dolnośląskie)[/b]
Druga część sagi. Miłość młodej ko-biety i jeszcze młodszego wampira (ży-je dopiero 300 lat) powoli się rozwija.
[b]3 Harlan Coben „Zachowaj spokój”. Tłum. Zbigniew A. Królicki
(Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz)[/b]
Smutna książka. Pokazuje, jak wiele niebezpieczeństw czyha na dzieci. A przede wszystkim uświadamia, co się dzieje z rodzinami, które zapominają o terapeutycznej funkcji rozmowy. Sensacyjna intryga jest tylko pretekstem do wypowiedzenia przestrogi. A jednocześnie jest zapowiedzią świata, w którym wszystko może być elektronicznie kontrolowane. I nie łudźmy się, tak będzie wyglądać nasza przyszłość.[b]4 Stephenie Meyer „Zaćmienie”. Tłum. Joanna Urban
(Wydawnictwo Dolnośląskie)[/b]
Cóż, nie jest łatwo wampirowi spragnionemu krwi czule gładzić delikatne i młode kobiece ciało. Sam miałbym zasadnicze kłopoty. Na szczęście kły mam już sztuczne.
[b]5 Stephenie Meyer „Przed świtem”. Tłum. Joanna Urban
(Wydawnictwo Dolnośląskie)[/b]
Czytanie omówień tej książki w Internecie jest rozczulające. Zaczynam się obawiać, że powoli zaczynam być uzależniony. Zachwyty i ekstaza fanek sagi pozwalają uświadomić staremu i doświadczonemu (chyba) socjologowi, jak dziwne namiętności kierują ludźmi.
[b]6 Paulo Coelho „Weronika postanawia umrzeć”. Tłum. Grażyna Misiorowska i Basia Stępień
(Drzewo Babel)[/b]
Jedna z najlepszych powieści brazylijskiego pisarza. Sentymentalna opowieść o młodej kobiecie, która postanawia umrzeć, staje się filozoficzną przypowieścią o sensie życia. Nie wiemy, dlaczego żyjemy, a jeszcze mniej wiemy o tym, dlaczego umieramy.
[b]7 Chufo Lloréns „Władca Barcelony”. Tłum. Jerzy Żebrowski
(Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz)[/b]
Długa, rozwlekła i, powiedzmy otwarcie, nieco nudnawa historyczna książka podbiła serca Katalończyków. Ale dlaczego powieść, której akcja rozgrywa się w XI wieku w Katalonii, cieszy się takim powodzeniem w Polsce? Czy aż tak kochamy Hiszpanię z jej słońcem, potrawami i torreadorami?
[b]8 Paulo Coelho „Zwycięzca jest sam”. Tłum. Jarek Jeździkowski
(Drzewo Babel)[/b]
Nie lubię tej książki, gdyż nie rozumiem jej przesłania. Morderca dwojga osób, który nie ponosi kary, musi budzić sprzeciw. Zaborczość mężczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem.
[b]9 Eric–Emmanuel Schmitt „Marzycielka z Ostendy”. Tłum. Anna Lisowska
(Wydawnictwo Znak)[/b]
Mordercze recenzje krytyków nie wpływają na czytelnicze decyzje. Francuski pisarz ma jakiś tajemniczy urok, któremu ulegają ci wszyscy, którym bliski jest „mechanizm pocieszycielski”, tak pięknie opisany przez Umberta Eco w książce „Superman w literaturze masowej” w eseju „Łzy Czarnego Korsarza”.
[b]10 Terry Pratchett „Świat finansjery”. Tłum. Piotr W. Cholewa
(Prószyński i S-ka)[/b]
Nie za bardzo wierzę statystykom, ale wynika z nich, że jest to 35. książka z cyklu „Świat dysku”. I wszystkie tomy zostały wydane przez to samo wydawnictwo.
[srodtytul]Literatura faktu[/srodtytul]
[b]1 Pierre Dukan „Nie potrafię schudnąć”
(Wydawnictwo Otwarte)[/b]
Przez dziesiątki tysięcy lat nie dojadaliśmy, a teraz zmagamy się z nadmiarem wagi. A to, co miało nam dać szczęście, jest teraz społecznie dyskryminowane. Zaiste, kręta jest droga ludzkiego myślenia.
[b]2 Rhonda Byrne „Sekret”
(Nowa Proza)[/b]
Nikt nie wie, co zapewnia nam szczęście w życiu. Niewielu również wie, na czym ono polega. I dlatego nieszczęśliwi i bezradni poszukujemy wskazówek. Podobno są one zawarte w tej książce. Przeczytałem, nie znalazłem.
[b]3 Anna Mieszkowska „Dzieci Ireny Sendlerowej”
(Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA)[/b]
Niezwykła postać i wyjątkowo ciekawa książka. Opowieść o kobiecie, która przeciwstawiła się machinie totalitarnego państwa i uratowała – dla siebie i innych – godność istnienia.
[b]4 Pierre Dukan „Nie potrafię schudnąć. 350 nowych przepisów”
(Wydawnictwo Otwarte)[/b]
Nikt jeszcze nie napisał o ukrytym okrucieństwie potraw. Kuszą i wabią, a konsekwencje są zazwyczaj takie same. Horyzontalna pozycja w trumnie. Ogromnej.
[b]5 Leszek Kołakowski „Czy Pan Bóg jest szczęśliwy i inne pytania”
(Wydawnictwo Znak)[/b]
Bardzo mi brakuje tego filozofa. Podobnie jak Barbary Skargi. Ich daleka, ale ważna obecność czyniła życie znacznie łatwiejszym, gdyż mądrość, jak wiadomo, potrafi naszą smutną egzystencję odmienić.
[b]6 Tomasz Lem „Awantury na tle powszechnego ciążenia”
(Wydawnictwo Literackie)[/b]
Książka fascynująca. Opowieść o jednym z największych polskich pisarzy. Syn z miłością i niezwykłą czułością pisze o ojcu – dziwnym i ekscentrycznym. Tom zawiera mnóstwo anegdot i historii, które pokazują, jak trudne i jednocześnie fascynujące może być życie z genialnym ojcem. A dodajmy, że syn ma wybitny talent narracyjny.
[b]7 Wojciech Cejrowski „Rio Anaconda”
(wydanie II poprawione)
(Zysk i S-ka Wydawnictwo)[/b]
Fenomen. Po prostu.
[b]8 Mick O’Hare „Czy niedźwiedzie polarne czują się samotne”
(Insignis)[/b]
Nikt tego, na szczęście, nie wie. Człowiek na tym lodowym pustkowiu na pewno by zwariował. Ale białe drapieżniki nie zadają sobie takich pytań. One muszą przeżyć. I, o dziwo, im się to udaje.
[b]9 Jacek Hugo-Bader „Biała gorączka”
(Wydawnictwo Czarne)[/b]
Książka po prostu genialna. Przykład znakomitego reportażu i jednocześnie świetnej znajomości ludzkiej duszy. Podobno jest ona rosyjska.
[b]10 Wojciech Cejrowski „Gringo wśród dzikich plemion”
(Zysk i S-ka Wydawnictwo)[/b]
Od wielu miesięcy na listach. Dlaczego?