Bestsellery Andrzeja Rostockiego

Publikacja: 07.11.2009 14:00

Bestsellery Andrzeja Rostockiego

Foto: Rzeczpospolita

Red

[srodtytul]Literatura polska[/srodtytul]

[b]1 Małgorzata Kalicińska „Dom nad rozlewiskiem”

(Zysk i S-ka Wydawnictwo)[/b]

Stało się tak, jak to przewidywali wszyscy analitycy polskiego rynku książki. Siła seriali telewizyjnych jest ogromna. Chociaż nie wszystkim serial się podoba, a Joanna Brodzik – odtwórczyni głównej roli – wygląda inaczej, niż niektórzy sobie wyobrażali, to książka, na podstawie której serial nakręcono, sprzedaje się znowu znakomicie.

[b]2 Andrzej Sapkowski „Żmija”

(superNowa)[/b]

Pisarz milczał bardzo długo i może dlatego musi się teraz zmierzyć z wygórowanymi oczekiwaniami czytelników. Ponad dwa miliony sprzedanych egzemplarzy książek i ciągle ochota do eksperymentów. Wiedźmin Geralt porzucony, mimo ogromnych sukcesów, saga husycka należy do przeszłości. Teraz czas na współczesność. „Żmija” to doskonała realistyczna powieść o wojnie w Afganistanie i jednocześnie książka fantasy z niesłychanie pesymistycznym przesłaniem. A oczy tytułowej żmii dziwnie przypominają pęknięte źrenice szatana.

[b]3 Andrzej Pilipiuk „Homo bimbrownikus”

(Fabryka Słów)[/b]

Piąta część przygód Jakuba Wędrowycza. Polski pogromca historycz-nego zła właściwie nigdy nie trzeźwieje i może dlatego tyle w nim przypadkowego heroizmu, który ostatecznie zbawia nasz nędzny świat.

[b]4 Małgorzata Kalicińska „Powroty nad rozlewiskiem”

(Zysk i S-ka Wydawnictwo)[/b]

Cóż można powiedzieć niedowiarkom. Zaczął się kolejny pisarski festiwal. Kto jeszcze nie czytał „mazurskiej sagi” ten z pewnością po nią sięgnie. Z czystej ciekawości, by porównać dwie Małgorzaty – tę książkową i tę filmową. Sagę czytałem, serialu, wstyd się przyznać, jeszcze nie widziałem.

[b]5 Joanna Chmielewska „Porwanie”

(Wydawnictwo Klin)[/b]

Mam coraz większe problemy z czytaniem najpopularniejszej do niedawna polskiej pisarki, która zbudowała imponującą wiernością wspólnotę czytelniczą. Istnieje ona, bez mała, już pół wieku. Relatywnie niska pozycja na liście bierze się stąd, iż długo oczekiwana nowa powieść pojawiła się w księgarniach w ostatnim tygodniu października. Jeszcze nie czytałem.

[b]6 Małgorzata Kalicińska „Miłość nad rozlewiskiem”

(Zysk i S-ka Wydawnictwo)[/b]

„Mazurska saga”, jak się ją już powszechnie nazywa, stanowi ciekawy społeczny fenomen polskiego rynku książki. Nie mam jeszcze hipotez tłumaczących jej niezwykły sukces, ale w czytelnikach z pewnością porusza ona pragnienie porzucenia koszmarnych, zakorkowanych miast. I buduje marzenia o nieistniejącej już, niestety, sielskości.

[b]7 Katarzyna Grochola „Kryształowy Anioł”

(Wydawnictwo Literackie)[/b]

Dowcipnie i lekko opowiedziana historia młodej kobiety, której spontaniczne monologi dotyczące siebie i ludzi robią furorę wśród nocnych słuchaczy radia, trzyma się na listach wyjątkowo dzielnie. Może dlatego, że podobnie jak bohaterka mówimy do siebie, komentując zło otaczającego nas świata. Ona jednak, nieświadomie, mówiła do czynnego mikrofonu, nam pozostaje tylko własna, czuła obecność.

[b]8 Andrzej Stasiuk „Taksim”

(Wydawnictwo Czarne)[/b]

Chyba już nie lubię takiej prozy, przypominającej mi „mały polski realizm”. Nie chcę się zanurzać w zdaniach, z których ma się wyłonić jakiś ogólniejszy sens. Wolę jawne przesłania bez natrętnej filozofii „prawdziwego życia”.

[b]9 Michał Witkowski „Margot”

(Świat Książki)[/b]

Ciekawy felieton pisarza zamieszczony niedawno w „Polityce” o promocyjnych zabiegach młodego polskiego pisarza, który nie jest, niestety, Olgą Tokarczuk, został świetnie skomentowany przez Krzysztofa Vargę. Celnie i morderczo złośliwie.

[b]10 Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”

(Wydawnictwo Znak)[/b]

Obecność tej pozycji na liście świadczy o wyjątkowo dobrym czytelniczym rozeznaniu polskich czytelników. Dostrzegają oni tytuły, których nie widzą nawet krytycy.

[srodtytul]Literatura obca[/srodtytul]

[b]1 Stephenie Meyer „Zmierzch”. Tłum. Joanna Urban

(Wydawnictwo Dolnośląskie)[/b]

Nie mam samochodu, więc jeżdżę tramwajami i autobusami. I wzrusza mnie zawsze widok kobiet czytających historię miłości kobiety i wampira. Rzadko udaje mi się dostrzec wyraźnie twarze czytelniczek, ale podejrzewam, że wyrażają one zachwyt.

[b]2 Stephenie Meyer „Księżyc w nowiu”. Tłum. Joanna Urban

(Wydawnictwo Dolnośląskie)[/b]

Druga część sagi. Miłość młodej ko-biety i jeszcze młodszego wampira (ży-je dopiero 300 lat) powoli się rozwija.

[b]3 Harlan Coben „Zachowaj spokój”. Tłum. Zbigniew A. Królicki

(Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz)[/b]

Smutna książka. Pokazuje, jak wiele niebezpieczeństw czyha na dzieci. A przede wszystkim uświadamia, co się dzieje z rodzinami, które zapominają o terapeutycznej funkcji rozmowy. Sensacyjna intryga jest tylko pretekstem do wypowiedzenia przestrogi. A jednocześnie jest zapowiedzią świata, w którym wszystko może być elektronicznie kontrolowane. I nie łudźmy się, tak będzie wyglądać nasza przyszłość.[b]4 Stephenie Meyer „Zaćmienie”. Tłum. Joanna Urban

(Wydawnictwo Dolnośląskie)[/b]

Cóż, nie jest łatwo wampirowi spragnionemu krwi czule gładzić delikatne i młode kobiece ciało. Sam miałbym zasadnicze kłopoty. Na szczęście kły mam już sztuczne.

[b]5 Stephenie Meyer „Przed świtem”. Tłum. Joanna Urban

(Wydawnictwo Dolnośląskie)[/b]

Czytanie omówień tej książki w Internecie jest rozczulające. Zaczynam się obawiać, że powoli zaczynam być uzależniony. Zachwyty i ekstaza fanek sagi pozwalają uświadomić staremu i doświadczonemu (chyba) socjologowi, jak dziwne namiętności kierują ludźmi.

[b]6 Paulo Coelho „Weronika postanawia umrzeć”. Tłum. Grażyna Misiorowska i Basia Stępień

(Drzewo Babel)[/b]

Jedna z najlepszych powieści brazylijskiego pisarza. Sentymentalna opowieść o młodej kobiecie, która postanawia umrzeć, staje się filozoficzną przypowieścią o sensie życia. Nie wiemy, dlaczego żyjemy, a jeszcze mniej wiemy o tym, dlaczego umieramy.

[b]7 Chufo Lloréns „Władca Barcelony”. Tłum. Jerzy Żebrowski

(Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz)[/b]

Długa, rozwlekła i, powiedzmy otwarcie, nieco nudnawa historyczna książka podbiła serca Katalończyków. Ale dlaczego powieść, której akcja rozgrywa się w XI wieku w Katalonii, cieszy się takim powodzeniem w Polsce? Czy aż tak kochamy Hiszpanię z jej słońcem, potrawami i torreadorami?

[b]8 Paulo Coelho „Zwycięzca jest sam”. Tłum. Jarek Jeździkowski

(Drzewo Babel)[/b]

Nie lubię tej książki, gdyż nie rozumiem jej przesłania. Morderca dwojga osób, który nie ponosi kary, musi budzić sprzeciw. Zaborczość mężczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem.

[b]9 Eric–Emmanuel Schmitt „Marzycielka z Ostendy”. Tłum. Anna Lisowska

(Wydawnictwo Znak)[/b]

Mordercze recenzje krytyków nie wpływają na czytelnicze decyzje. Francuski pisarz ma jakiś tajemniczy urok, któremu ulegają ci wszyscy, którym bliski jest „mechanizm pocieszycielski”, tak pięknie opisany przez Umberta Eco w książce „Superman w literaturze masowej” w eseju „Łzy Czarnego Korsarza”.

[b]10 Terry Pratchett „Świat finansjery”. Tłum. Piotr W. Cholewa

(Prószyński i S-ka)[/b]

Nie za bardzo wierzę statystykom, ale wynika z nich, że jest to 35. książka z cyklu „Świat dysku”. I wszystkie tomy zostały wydane przez to samo wydawnictwo.

[srodtytul]Literatura faktu[/srodtytul]

[b]1 Pierre Dukan „Nie potrafię schudnąć”

(Wydawnictwo Otwarte)[/b]

Przez dziesiątki tysięcy lat nie dojadaliśmy, a teraz zmagamy się z nadmiarem wagi. A to, co miało nam dać szczęście, jest teraz społecznie dyskryminowane. Zaiste, kręta jest droga ludzkiego myślenia.

[b]2 Rhonda Byrne „Sekret”

(Nowa Proza)[/b]

Nikt nie wie, co zapewnia nam szczęście w życiu. Niewielu również wie, na czym ono polega. I dlatego nieszczęśliwi i bezradni poszukujemy wskazówek. Podobno są one zawarte w tej książce. Przeczytałem, nie znalazłem.

[b]3 Anna Mieszkowska „Dzieci Ireny Sendlerowej”

(Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA)[/b]

Niezwykła postać i wyjątkowo ciekawa książka. Opowieść o kobiecie, która przeciwstawiła się machinie totalitarnego państwa i uratowała – dla siebie i innych – godność istnienia.

[b]4 Pierre Dukan „Nie potrafię schudnąć. 350 nowych przepisów”

(Wydawnictwo Otwarte)[/b]

Nikt jeszcze nie napisał o ukrytym okrucieństwie potraw. Kuszą i wabią, a konsekwencje są zazwyczaj takie same. Horyzontalna pozycja w trumnie. Ogromnej.

[b]5 Leszek Kołakowski „Czy Pan Bóg jest szczęśliwy i inne pytania”

(Wydawnictwo Znak)[/b]

Bardzo mi brakuje tego filozofa. Podobnie jak Barbary Skargi. Ich daleka, ale ważna obecność czyniła życie znacznie łatwiejszym, gdyż mądrość, jak wiadomo, potrafi naszą smutną egzystencję odmienić.

[b]6 Tomasz Lem „Awantury na tle powszechnego ciążenia”

(Wydawnictwo Literackie)[/b]

Książka fascynująca. Opowieść o jednym z największych polskich pisarzy. Syn z miłością i niezwykłą czułością pisze o ojcu – dziwnym i ekscentrycznym. Tom zawiera mnóstwo anegdot i historii, które pokazują, jak trudne i jednocześnie fascynujące może być życie z genialnym ojcem. A dodajmy, że syn ma wybitny talent narracyjny.

[b]7 Wojciech Cejrowski „Rio Anaconda”

(wydanie II poprawione)

(Zysk i S-ka Wydawnictwo)[/b]

Fenomen. Po prostu.

[b]8 Mick O’Hare „Czy niedźwiedzie polarne czują się samotne”

(Insignis)[/b]

Nikt tego, na szczęście, nie wie. Człowiek na tym lodowym pustkowiu na pewno by zwariował. Ale białe drapieżniki nie zadają sobie takich pytań. One muszą przeżyć. I, o dziwo, im się to udaje.

[b]9 Jacek Hugo-Bader „Biała gorączka”

(Wydawnictwo Czarne)[/b]

Książka po prostu genialna. Przykład znakomitego reportażu i jednocześnie świetnej znajomości ludzkiej duszy. Podobno jest ona rosyjska.

[b]10 Wojciech Cejrowski „Gringo wśród dzikich plemion”

(Zysk i S-ka Wydawnictwo)[/b]

Od wielu miesięcy na listach. Dlaczego?

[srodtytul]Literatura polska[/srodtytul]

[b]1 Małgorzata Kalicińska „Dom nad rozlewiskiem”

Pozostało 99% artykułu
Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Adwentowe zwolnienie tempa
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Plus Minus
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej": Złoto na palecie, czerń na płótnie
Plus Minus
„Indiana Jones and the Great Circle”: Indiana Jones wiecznie młody
Plus Minus
„Lekcja gry na pianinie”: Duchy zmarłych przodków
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Plus Minus
„Odwilż”: Handel ludźmi nad Odrą