Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc
Świąteczne wydanie tygodnika "Plus Minus"
Aktualizacja: 21.12.2013 12:12 Publikacja: 21.12.2013 12:12
Numer 51(1086), 21-22 grudnia 2013
Foto: Rzeczpospolita
Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc
Każdy kryzys jest inny. Choć nasze kłopoty są ogromne, to Polska poradziła sobie z problemami dużo większymi. Obecnej sytuacji w żadnej mierze nie da się porównać z katastrofą gospodarczą, którą mieliśmy w 1989 roku. Rozmowa z prof. Witoldem Orłowskim, ekonomistą
Każdy z pojazdów poruszających się po drogach publicznych musi mieć obowiązkową polisę OC. Mogłoby się wydawać, że z tego powodu wszystkie te ubezpieczenia są do siebie podobne i nie ma co się zagłębiać w szczegóły. Nic bardziej mylnego.
O kondycji intelektualnej polskiego społeczeństwa ma świadczyć to, że czytamy coraz mniej książek. A może to klasowy fetysz? Bo tak naprawdę czytamy więcej niż kiedykolwiek przedtem.
Aby zrozumieć, czego dokonał Enrico Morricone, należy wiedzieć, co Hollywood zawdzięcza kompozytorom europejskim i jak zrewanżowali się im Amerykanie po II wojnie światowej.
Niezależnie od tego, jak skończy się ta wojna, Rosja wyjdzie z niej niezwykle wyczerpana. Wiele z jej aktywów zniknie. Na pierwszy plan wyjdzie natomiast partnerstwo z Chinami, w którym Rosja została sprowadzona do podrzędnej roli mniejszego brata. Rozmowa z Harrym Ho-jen Tsengiem, wiceministrem spraw zagranicznych Tajwanu.
Unijna dyrektywa Omnibus jeszcze przed uchwaleniem określana była mianem New Deal dla konsumentów, gdyż jej celem jest istotne wzmocnienie pozycji konsumentów na rynku, w szczególności w obszarze nowych technologii i gospodarki cyfrowej. Państwa członkowskie zostały zobowiązane do przyjęcia przepisów wykonawczych do 28 listopada 2021 r. i do ich stosowania od 28 maja 2022 r.
Mo Farah po 30 latach ujawnił w filmie BBC, że był nielegalnym imigrantem, przemyconym z Dżibuti do Londynu w celu niewolniczej pracy domowej. I miał szczęście, że potrafił szybko biegać.
Nie da się relacjonować wydarzeń w Ukrainie w sposób rzetelny, nie przesuwając własnej granicy bezpieczeństwa. A ja muszę i chcę je relacjonować - mówi Wojciech Grzędziński, fotograf.
Wojtek Sikora miał pewien fascynujący brak. Brak cechy, która sprawia, że człowiek dzieli świat na obozy – wspomnienie o zmarłym 4 sierpnia prezesie Fundacji Kultury Paryskiej (2013–2019) i członku kapituły Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
Dlaczego mielibyśmy uwierzyć, że podstawowym problemem w Europie jest dzisiaj znów społeczne niezadowolenie i prawicowy populizm, a nie niekompetentni lub po prostu skorumpowani politycy?
System poboru opłat na państwowych autostradach okazał się bardzo niedoskonały. Można to było przewidzieć, patrząc na niezgrabne przygotowania do jego wdrożenia.
Podatnikom – jak pokazuje sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” – podoba się proces unowocześniania sił zbrojnych. Pewnie chcą wierzyć, że nie ma tutaj chaosu i nietrafionych decyzji. Przekonamy się o tym za kilka lat, kiedy nowy sprzęt pochodzący z różnych stron świata trafi na wyposażenie armii.
Nietaktem jest umieszczanie „w jednym worku” Ukraińców i Gruzinów razem z Rosjanami i Białorusinami – pisze politolog.
Każdy, kto widział skecz Neo-Nówki, wie, że chociaż aktorów na scenie jest trzech, to skecz ma jednego bohatera.
Adam Glapiński czuje się jak Żydzi w III Rzeszy, a Jarosław Kaczyński jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko w PRL. To znaczy, że mamy problem.
Na rynku mamy już sporo nietrafionych sposobów na walkę z drożyzną. Klauzule indeksacyjne poszerzają ten arsenał. Oby nie stały się modą i nie upowszechniły w każdej dziedzinie.
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski ostrzega Rosjan, że organizacja "pseudoreferendów" na południu Ukrainy, zamknie im drogę do negocjacji z Kijowem.
Chiński nadawca publiczny, CCTV, poinformował w niedzielę, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza będzie organizować "regularne ćwiczenia wojskowe" po wschodniej stronie tzw. linii mediany na wodach Cieśniny Tajwańskiej.
Ukraińska wojskowa administracja obwodu chersońskiego informuje, że Rosjanie próbują "kupować" głosy Ukraińców w planowanym przez siebie "referendum" w obwodzie chersońskim.
9-latek, który bawił się nabitym pistoletem, przypadkowo zastrzelił 15-latkę - poinformowała policja z Baltimore (stan Maryland).
USA celowo sprowokowały kryzys w związku z wizytą Nancy Pelosi na Tajwanie, aby móc zwiększyć obecność wojskową w rejonie Azji południowo-wschodniej - przekonywał szef MSZ Chin, Wang Yi, w czasie wizyty w Bangladeszu.
- Rozmawiałem z przewodniczącym Rady Europejskiej, Charlesem Michelem, poinformowałem go o zagrożeniu, jakie stworzyła Rosja, ostrzeliwując Zaporoską Elektrownię Jądrową. Nie ma państwa na świecie, które może czuć się bezpieczne, gdy terrorystyczne państwo strzela do elektrowni jądrowej - mówił w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Niepokojąca jest sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze. Obiekt został w piątek ostrzelany, a niezależne rosyjskie media donoszą, że jest częściowo zaminowany.
Sposób przyznawania rządowego wsparcia daje szerokie pole do popisu osobom, które będą chciały „kombinować”.
Niemal połowa Polaków wytyka swoim pracodawcom, że nigdy nie zapytali ich o potrzeby co do szkoleń i kursów.
Nad Wisłą powstają technologie sztucznej inteligencji, które są w stanie odmienić wiele branż. Biznesy na całym świecie coraz chętniej wdrażają takie systemy.
Oczekiwania, że ceny wzrosną, sprzyjają nagłym i zwiększonym zakupom. A cukier w rok podrożał już o ponad 40 proc.
Młodociani mogą wykonywać tylko prace lekkie, które nie powodują zagrożenia dla życia, zdrowia i ich rozwoju psychicznego, ani też utrudniać wypełniania obowiązku szkolnego.
Pierwsze pakiety zachodnich sankcji z marca wywołały średnio 20-proc. spadek importu do Rosji. W maju import z USA zmniejszył się już o 85 proc., a z unii o 45 proc. Nawet Chiny o niemal jedną czwartą zmniejszyły swoją sprzedaż do federacji.
W Toronto i Montrealu rozpoczynają się turnieje poprzedzające US Open. Grają Iga Świątek i Hubert Hurkacz, wraca Serena Williams, nie ma Novaka Djokovicia i Rafaela Nadala.
Nasza partia od 2015 roku jest game changerem polskiej polityki – mówi Paulina Matysiak, członkini zarządu Partii Razem.
Wojtek Sikora miał pewien fascynujący brak. Brak cechy, która sprawia, że człowiek dzieli świat na obozy – wspomnienie o zmarłym 4 sierpnia prezesie Fundacji Kultury Paryskiej (2013–2019) i członku kapituły Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
Ustawa o wakacjach kredytowych przyniosła crowdfundingowi wyczekiwane regulacje Unii Europejskiej. Dzwonią do nas firmy i pytają, czy mogą już zbierać te 5 mln euro – mówi Arkadiusz Regiec, prezes platformy Beesfund.
Sprzedaż marek własnych sieci handlowych rośnie szybciej niż cały rynek. Podbijają nowe kategorie produktów.
Tak dobrych wiadomości nie było od dawna. Zanurkowały zwłaszcza ceny zbóż i olejów roślinnych.
Polityczny sierpień to być może pierwsze od miesięcy spowolnienie kampanii wyborczej. W partiach przymiarki co do list i analizy sytuacji przed nowym sezonem.
Ruszyły trzy z pięciu wielkich lig. Czy ktoś zdetronizuje Manchester City, Bayern Monachium i Paris Saint-Germain?
40 mln abonentów w trzy lata – to plan dla nowej platformy streamingowej właściciela HBO Max i Discovery+, a w Polsce TVN i Playera.
PKN Orlen kolejny kwartał z rzędu notuje bardzo dobre wyniki. Jednak spowolnienie gospodarcze obniża prognozy. Widać to po marżach rafineryjnych.
Skarbówka wysyła pierwsze wezwania za nieopłacony przejazd państwową autostradą po tym, jak zlikwidowała na nich bramki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas