Czy osoba prawna, która prowadzi działalność obliczoną na zysk – czyli korporacja for profit – może liczyć na wyłączenie z udziału w programie ubezpieczenia zdrowotnego pracowników, powołując się na sprzeciw sumienia? Przed takim pytaniem stanął Sąd Najwyższy USA w sprawie Burwell przeciwko Hobby Lobby Stores, gdyż federalne sądy apelacyjne zajęły przeciwstawne stanowiska.
Biznes w zgodzie z wiarą
Poszło o obowiązek finansowania środków antykoncepcyjnych, a jeszcze bardziej o te, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się powstałego już embrionu w łonie matki (pigułki „następnego dnia" i tzw. spirale). Pierwsza poprawka do konstytucji USA – wolność praktykowania religii – określa przesłanki pozwalające powołać się na obiekcję sumienia. Jednak żądanie przez spółkę handlową uszanowania jej wolności religijnej brzmi absurdalnie. Bo czy przedsiębiorstwo może mieć sumienie?
Przyjrzyjmy się stanowi faktycznemu, ponieważ miał on kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia.
Norman i Elizabeth Hahn oraz ich trzej synowie byli członkami Kościoła menonitów. W nauczaniu moralnym ta chrześcijańska wspólnota sprzeciwia się aborcji oraz uznaje, że embrion nawet na najwcześniejszym etapie swego rozwoju ma tę samą ludzką godność, co ci, którzy go poczęli.
Hahnowie z Pensylwanii karierę biznesową rozpoczęli od obróbki drewna we własnym garażu, co rozrosło się w przedsiębiorstwo liczące 950 pracowników. Tylko Hahnowie są właścicielami – kontrolują zarząd spółki i mają wszystkie udziały uprawniające do głosowania. Uważają też, że powinni prowadzić swój biznes zgodnie z religijnymi przekonaniami i wyznawanymi zasadami moralnymi. Przygotowali nawet specjalne „Oświadczenie o wizji i wartościach", powołujące się na chrześcijańskie dziedzictwo. Dawno temu zadeklarowali misję przedsiębiorstwa jako „działającego w profesjonalnym środowisku ufundowanym na najwyższych etycznych, moralnych i chrześcijańskich zasadach". Zarząd zajął np. oficjalne stanowisko w sprawie świętości życia, gdzie znalazło wyraz przekonanie, że ludzkie życie rozpoczyna się z momentem poczęcia.