Reklama
Reklama

Dobre kino nie zna lęku

To był najsilniejszy od lat festiwal w Cannes. Pokazał, jak mocno artyści ostrzegają przed totalitaryzmami, ale też analizują zaburzone relacje rodzinne. Jakby chcieli widzów obudzić, zapytać, dokąd my wszyscy zmierzamy w XXI wieku.

Publikacja: 30.05.2025 15:30

Dobre kino nie zna lęku

Foto: REUTERS/Stephane Mahe

W Ameryce walczymy dziś o demokrację, którą kiedyś uważaliśmy za coś absolutnie oczywistego – powiedział Robert De Niro, odbierając w Cannes Złotą Palmę za całokształt twórczości. A mówiąc o roli kina w tej walce, dodał: – Sztuka jest inkluzywna. Sztuka szuka prawdy, wspiera różnorodność. Sztuka łączy ludzi, dlatego jest zagrożeniem dla autokratów i faszystów.

W tym roku słowa Roberta De Niro zabrzmiały w Cannes szczególnie mocno. Odbywający się tu wielki festiwal filmowy nie jest samotną wyspą. Zawsze odbijały się na nim traumy i nastroje świata, tak było od początku, gdy 1 września 1939 r. pierwsza jego edycja została przerwana po informacji o najeździe Niemiec na Polskę. I w 1968 r., gdy w Paryżu trwały strajki studenckie, a w Cannes zrywał w kinie kurtynę Jean-Luc Godard. XXI wiek zaczął się od żałoby po tragedii World Trade Center. W 2016 r. po serii zamachów terrorystycznych we Francji (także w pobliskiej Nicei), wzdłuż nadmorskiego bulwaru Croisette ustawiono wielkie kamienne donice, uniemożliwiające samochodom wjechanie w przetaczający się tam tłum, a po ulicach chodzili trójkami żołnierze z karabinami. Rok później, po zamachu w Manchesterze, ofiary uczczono minutą ciszy i odwołano wszystkie pokazy fajerwerków.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama