Rosjanie wchodzą do Afryki. Kluczowe są dwa kraje

Po utracie kontroli nad swoimi bazami w Syrii Rosja szuka nowych, które pozwolą jej zwiększać wpływy w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Kluczowe są tu dwa kraje: Sudan i Libia.

Publikacja: 30.05.2025 08:30

Rosjanie wykorzystują sudański konflikt wewnętrzny do poszerzenia swoich wpływów, ale może on też ut

Rosjanie wykorzystują sudański konflikt wewnętrzny do poszerzenia swoich wpływów, ale może on też utrudnić funkcjonowanie ich przyszłej bazy w Porcie Sudan. W tym miesiącu opozycja atakowała go np. z użyciem dronów. Na zdjęciu skutki ataku z 6 maja 2025 r.

Foto: Stringer/Anadolu via Getty Images

Gdy w grudniu 2024 r. syryjscy rebelianci zbliżali się do leżącego na śródziemnomorskim wybrzeżu Syrii miasta Tartus, stacjonujące w tamtejszym porcie rosyjskie okręty wojenne pospiesznie wychodziły w morze. Na zdjęciach satelitarnych z tego okresu widać stojące na redzie m.in. okręt desantowy Iwan Grien, dwie fregaty rakietowe Admirał Grigorowicz oraz Admirał Gołowko, a także dwa statki towarowe. Po kilkunastu dniach, gdy władzę w Syrii przejął nowy rząd, Rosjanom wypowiedziano umowę o korzystaniu z portu, podpisaną jeszcze przez Baszara Asada. Damaszek zezwolił tylko na wejście do Tartusu kontenerowców, na które ładowano pozostawiony w bazie sprzęt wojskowy.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Plus Minus
Chińskie marzenie
Plus Minus
Jarosław Flis: Byłoby dobrze, żeby błędy wyborcze nie napędzały paranoi
Plus Minus
„Aniela” na Netlfiksie. Libki kontra dziewczyny z Pragi
Plus Minus
„Jak wytresować smoka” to wierna kopia animacji sprzed 15 lat
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
gra
„Byczy Baron” to nowa, bycza wersja bardzo dobrej gry – „6. bierze!”