FOMO. Plaga cyberuzależnień przybiera na sile

Jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od sieci. To tam powoli przenosi się nasze życie, tam nawiązujemy kontakty międzyludzkie, tam je pielęgnujemy. W zeszłym roku przeciętny internauta spędzał już prawie dwie i pół godziny dziennie w mediach społecznościowych. Niektórzy nie wiedzą nawet, jak żyć bez nich.

Publikacja: 07.07.2023 10:00

Banksy, „Mobile Lovers 2014”, Bristol

Banksy, „Mobile Lovers 2014”, Bristol

Foto: amer ghazzal/Alamy Live News/be&w

Anita, 40-letnia bizneswoman z Warszawy, nie rozstaje się z telefonem. Tłumaczy, że to jej narzędzie pracy. Zawsze w biegu, każdą sprawę załatwia przez smartfon. Sporadycznie używa komputera, zazwyczaj kiedy w spokoju musi napisać ważnego maila. Niezależnie od pory dnia i nocy błyskawicznie odpowiada na wiadomości. W komunikatorach ma założonych kilkadziesiąt grup zarówno prywatnych, jak i dla poszczególnych klientów czy projektów. Słuchawki do telefonu nosi praktycznie na stałe. Ma zainstalowane aplikacje pomagające jej w niemal każdej dziedzinie życia.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
„Dziennik wyjścia”: Rzeczywistość i nierzeczywistość
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem