Memches: Podróż na Wschód

Ćwierć wieku temu zaczął się powrót Polski do Europy. Jego widocznymi rezultatami są choćby centra handlowe czy autostrady, którymi szczyci się III RP.

Publikacja: 08.04.2016 00:29

Memches: Podróż na Wschód

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Ale po roku 1989 Polska wróciła również do swojej roli przedmurza Zachodu. Pomimo rozpadu ZSRR oraz uzyskania przez Białoruś i Ukrainę – przynajmniej formalnie – niepodległości na krajach tych nadal ciąży brzemię postsowieckiej odmienności. Nie ma się co czarować optymistycznymi wizjami Giedroycia – za wschodnią granicą Polski rozpościera się Eurazja, o czym możemy się przekonać także podczas lektury „Drogi 816".

Jej autor Michał Książek zadebiutował trzy lata temu reportażem „Jakuck. Słownik miejsca". Kulturoznawca i podróżnik przekonuje nas, że Polacy, aby zderzyć się z egzotyką, nie muszą się wybierać za granicę. Wystarczy ruszyć biegnącą z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej, drogą 816, aby poznać krainę „gnicia, utleniania, rozkładu, płowienia". W wielu miejscach dziurawa i wąska słynna „nadbużanka" – bo o niej mowa – oddziela Unię Europejską od tego, co nią nie jest, katolicyzm od prawosławia (a ściślej rzecz ujmując, łacińskość od słowiańskości), cywilizację od barbarzyństwa.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Plus Minus
Posłuchaj „Plus Minus”: Jakim papieżem będzie Leon XIV?
Plus Minus
Zdobycie Czarodziejskiej góry
Plus Minus
„Amerzone – Testament odkrywcy”: Kamienne ruiny z tropików
Plus Minus
„Filozoficzny Lem. Tom 2”: Filozofia i futurologia
Plus Minus
„Fatalny rejs”: Nordic noir z atmosferą