Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 21.04.2022 18:32 Publikacja: 22.04.2022 17:00
Foto: materiały prasowe
Krzysztof Tomasik w książce „Poli Raksy twarz" przyjrzał się fenomenowi aktorki, w tle ukazując fragmenty historii polskiego filmu. Autorowi nie udało się zaprosić bohaterki do współpracy, bo aktorka zniknęła z życia publicznego i od lat nie udziela wywiadów. Publicysta wykorzystał za to jej mniej znane wypowiedzi oraz fotografie.
Była niedoścignionym wzorem piękna. Publiczność ją kochała. Operatorzy uwielbiali z nią pracować, bo na jej twarzy idealnie układało się światło. W latach 60. stała się ikoną kina. Po serialu o czołgistach wciąż grała, lecz kolejne produkcje nie były zbyt udane. Główny etap kariery zakończyła, mając niespełna 30 lat. Nie potrafiła wejść w role dojrzałych kobiet. Dla widzów pozostała dziewczyną. Choć była popularna, występowała w teatrze i telewizji, znajdowała się poza głównym nurtem życia kulturalnego. W pewnym momencie przestała czuć się potrzebna. – Polę źle obsadzano, ona powinna grać nie tyle kobiety piękne, ile mające coś do powiedzenia, z tajemnicą właśnie – wspomina Joanna Szczepkowska. Raksa nie mogła zaakceptować, że jej dorobek został zredukowany do jednej roli. Próbowała swoich sił w modzie i dziennikarstwie. Była m.in. felietonistką „Magazynu", piątkowego dodatku do „Rzeczpospolitej". Ostatni raz pokazała się publicznie w 1999 r. – Żeby aż tak zniknąć? W tych czasach? Że tak się w ogóle da! – dziwiła się Małgorzata Niemirska, Lidka z „Czterech pancernych...". Okazji do zmian decyzji nie brakowało, ale Raksa nie chciała odcinać kuponów od dawnej sławy.
Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Zofia Artymowska nieustannie poszukiwała własnej drogi. W geometrycznych formach próbowała odtworzyć uniwersalne zasady rządzące wszechświatem. Wszystko po to, aby udowodnić widzowi, że konstrukcja może być tak samo pociągająca jak destrukcja. Bowiem w budowaniu kryje się radość płynąca z życia.
Pełnometrażowy debiut Charlotte Regan, o 12-letniej dziewczynce i jej równie niedojrzałym ojcu, wydaje się dość nieprawdopodobny, co może – choć wcale nie musi – zakłócać przyjemność z oglądania.
Pokora Dziewicy miała większy rozmach niż tysiąc projektów „Manhattan”. I tyleż razy większą energią dysponuje; energią, która przyciąga i tworzy – wznosi budynki i dusze, zamiast jedne i drugie zrównywać z ziemią.
Jesień przyszła tego roku wyjątkowo wcześnie, z pierwszym dzwonkiem. Cały wrzesień 2047 roku był zimny i deszczowy. W gmachu rządu paliło się po północy tylko jedno światło. To 98-letni premier Jarosław Kaczyński urzędował w najlepsze.
Zarządzanie zespołem i efektywnością centrum nowoczesnych usług biznesowych
Michał Rusinek przypomina, że zwłaszcza ludzie władzy wyznają teorię, że obiecać można wszystko, a obietnica złożona kilka razy to prawie jak jej realizacja.
„Zawsze gotuję z winem. Czasem nawet dodaję je do potraw” – nie ja to zdanie wymyśliłem, ale owszem, to o mnie. Po tym felietonie będzie również o was.
Wskutek protestów środowisk antyaborcyjnych odwołano posiedzenia zespołu, który miał opracować wytyczne w sprawie przerywania ciąży.
Dwunastoletni chłopiec, który podczas turnieju piłkarskiego został rażony piorunem, znajduje się w krytycznym stanie - podały lokalne służby. Do zdarzenia doszło w mieście Hertford w Anglii.
Grozi nam zamknięcie granic - alarmowali w Parlamencie Europejskim, w czasie debaty o aferze wizowej, europosłowie opozycji.
Papież Franciszek, odpowiadając na pytania kardynałów, zasugerował, że Kościół katolicki może zacząć udzielać błogosławieństwa parom tej samej płci.
Rozmowa z Olgą Tokarczuk jest czołówką brytyjskiego „The Guardian”, opatrzoną tytułem „Laureatka Nagrody Nobla namawia polską opozycję do zaangażowania się w postępowe sprawy”.
Przytłaczająca większość Polaków chce bliskich relacji z USA, choć administracja Bidena twardo stawia sprawę wolności mediów i rządów prawa w relacjach z polskimi władzami - wynika z sondażu instytutu Pew.
Psycholodzy z Ukrainy są ważnym elementem wsparcia i leczenia wojennej traumy dla wielu osób, które musiały porzucić swoje dotychczasowe życie i uciekać z kraju. Niestety teraz udzielanie tej pomocy stanie się mocno utrudnione.
Rosjanie prawdopodobnie "po cichu" wysyłają flagi Federacji Rosyjskiej do zachodniej Afryki, gdzie obecnie biało-niebiesko-czerwona flaga uważana jest za "coś fajnego" - pisze "New York Times" w korespondencji z Nigru, gdzie władze przejęła w lipcu junta wojskowa.
Stawki za pomoc prawną powinny być nie tylko wyższe, ale systematycznie waloryzowane – uważa samorząd radcowski.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu przekonywał, że jest tylko kwestią czasu, by Ukraina stała się częścią UE.
Kierowcy mają do dyspozycji 50 km autostrady A18 od granicy z Niemcami do granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego. W połowie października GDDKiA planuje oddać do ruchu ostatni z czterech fragmentów trasy.
Od 17 września kierowcy ponownie mogą zmniejszyć liczbę punktów karnych podczas kursów redukujących. Ilu z nich skorzystało z tej możliwości i które ośrodki są najbardziej oblegane?
Sąd Okręgowy w Warszawie odmówił wydania rodziców 6-letniej Ine norweskim służbom. Matka dziewczynki, która uciekła z kraju w obawie przed odebraniem jej dziecka, objęta została w sierpniu norweskim nakazem zatrzymania.
CNN, powołując się na amerykańskich urzędników pisze, że Waszyngton wysłał w ostatnich tygodniach do Kijowa szereg zawiadomień, w których stwierdził, że określone rodzaje wsparcia finansowego będą powiązane z postępami Kijowa w zwalczaniu korupcji w rządzie.
Choć trochę ponad rok przed wyborami brytyjski premier Rishi Sunak deklaruje, że politykę klimatyczną łagodzi, by wesprzeć konsumentów, to nie zyskają nawet oni.
Większość firm przemysłowych w ciągu ostatnich blisko dwóch lat trapiły wysokie ceny energii. Te powoli spadają, a prognozy są optymistyczne.
ITD sfinalizowało jedne z największych zakupów w swojej historii. Inspekcja Transportu Drogowego w całej Polsce otrzyma nowy sprzęt.
Na finiszu kampanii wyborczej Pracodawcy RP poprosili członków swojej organizacji by, z własnego doświadczenia, ocenili niektóre rozwiązania prezentowane w kampanii wyborczej przez polityków poszczególnych partii.
Grupa handlarzy narządami w Pakistanie jest oskarżona o nielegalne pobranie nerek ponad 300 osobom w celu przekazania ich bogatym klientom potrzebującym przeszczepu.
Meta dołącza do takich serwisów jak X (dawny Twitter), czy platformy streamingowe (np. Netflix) i zamierza zarabiać na dostępie do oferowanych usług. Gigant mediów społecznościowych wprowadzi płatny abonament, ale tylko dla unijnych użytkowników.
Amerykańska Komisja Łączności nałożyła pierwszą w historii karę za zaśmiecanie kosmosu. Spółka Dish Network zapłaci 150 tysięcy dolarów (ok. 660 tysięcy złotych) za nieprzesunięcie swojego starego satelity na odległość bezpieczną dla innych kosmicznych urządzeń.
Sięganie po słodycze jest problemem wielu osób, które chcą zacząć się zdrowo odżywiać. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję Nielsen, 41 proc. Polaków przyznaje, że je słodkości kilka razy w tygodniu, co czwarty natomiast robi to codziennie. Jak ograniczyć ten nawyk?
12 lat więzienia, grzywna i przepadek ponad 28 mln zł zysków z przestępstwa. Jan S. - "król dopalaczy" skazany
Awarią rozpoczął funkcjonowanie w katowickiej aglomeracji nowy system biletowy „Transport GZM”. W poniedziałek zastąpił aplikację Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP).
Wyniki egzaminów na aplikację radcowską były nieco inne, niż podaje Ministerstwo Sprawiedliwości – sygnalizuje samorząd radców prawnych.
Rada Polityki Pieniężnej w środę najprawdopodobniej ponownie obniży stopy procentowe – tym razem o 0,25 pkt proc. Ale żadna inna decyzja nie będzie niespodzianką.
IKEA zwolni 17 proc. załogi zakładu produkcyjnego w Goleniowie. Pracę straci 130 pracowników – poinformował portal gs24.pl.
12 października 1903 był dniem, który na kartach historii zapisał się jako jeden z najważniejszych dla kobiet w świecie nauki. Właśnie wtedy Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki Marie Skłodowskiej-Curie i jej mężowi, Pierre'owi Curie. Zbliża się 120 rocznica tego wydarzenia. Rola Marie Skłodowskiej-Curie w budowaniu pozycji kobiet w nauce jest nie do przecenienia.
Minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billström nie wziął udziału w spotkaniu szefów MSZ państw Unii Europejskiej w Kijowie, ponieważ zapomniał paszportu - donoszą media.
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w wideokonferencji zorganizowanej z inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena. Prócz prezydenta Polski Europę Środkowo-Wschodnią reprezentował prezydent Rumunii Klaus Iohannis.
Z Ewą Szymanowską, Polska 2050, numer 1 Trzeciej Drogi w okręgu łódzkim rozmawia Jakub Mikulski.
Pokoje nauczycielskie pustoszeją, wakatów w szkołach przybywa a dyrektorzy szkół walczą, by jakoś znaleźć chętnych do pracy. Mimo, ze rok szkolny w pełni, w szkołach nadal brakuje wielu nauczycieli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas