Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 31.03.2022 17:53 Publikacja: 01.04.2022 10:00
Papież Franciszek rozmawia z moskiewskim patriarchą Cyrylem, 16 marca 2022 r. Podobnych spotkań z patriarchą Konstantynopola czy przywódcą Prawosławnej Cerkwi Ukrainy nie było
Foto: AFP
Dość! Zatrzymajcie się! Niech zamilknie broń! Pracujmy poważnie na rzecz pokoju!" – apelował w minioną niedzielę papież Franciszek. „W obliczu niebezpieczeństwa samounicestwienia ludzkość musi zrozumieć, że nadszedł czas zniesienia wojny, wymazania jej z historii ludzkości, zanim ona wymaże człowieka z historii. Każdy przywódca polityczny musi się nad tym zastanowić i w to zaangażować!" – uzupełniał.
Podobnych apeli papież wygłosił w minionych tygodniach wiele. W żadnych z nich nie wskazał, kto rozpoczął ową wojnę i kto może jako jedyny ją przerwać. Przymiotnik „rosyjski" padł tylko przy wyrażaniu współczucia dla „rosyjskich żołnierzy, biedaków", ale już nie w odniesieniu do agresorów, których Franciszek nawet zdecydowanie nie potępił. Zamiast tego słowa ostrej krytyki spadły na te państwa NATO, które zdecydowały się – w związku z działaniami Rosji – na zwiększenie wydatków na obronność. „Zrobiło mi się wstyd, kiedy przeczytałem, że grupa państw zgodziła się podnieść do 2 proc. PKB wydatki na zbrojenia jako odpowiedź na to, co się dzieje. Szaleństwo" – oznajmił, w żaden sposób nie wiążąc owej decyzji z działaniami państwa, którego nazwy nie wymienia.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Były podejmowane różne próby złagodzenia liberalnego kursu, ale ulegliśmy inżynierskiemu twierdzeniu, że nie wyw...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Przez ostatnie dekady postmodernizm przyzwyczaił nas do myślenia, że fakty są wtórne wobec interpretacji. Dziś w...
Dwie adaptacje tej powieści Prusa to, przy dzisiejszych możliwościach polskiego kina, o dwie za dużo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas