Kiedy cofam się pamięcią, potrafię wyłapać tytuły książek, które odcisnęły na mnie piętno. Mogę zrekonstruować miejsca, w których oddawałam się lekturze, panującą wtedy za oknem aurę, a przede wszystkim nastrój, emocje. W podstawówce to były „Dziwne losy Jane Eyre" Charlotte Brontë i „Wichrowe wzgórza" Emily Brontë, które wydobyły ze mnie umiłowanie do mroku, niedopowiedzeń i toposu straty. W liceum odkryłam literaturę iberoamerykańską, która pokazała mi, że świat literacki może być poszatkowany, a płynący w nim czas płynny. Myślę, że to dzięki „Grze w klasy" Julio Cortazara w moich książkach mamy różne płaszczyzny czasowe, które wzajemnie się dopowiadają. No i szwedzka pisarka Majgull Axelsson. Jej powieści wydobyły siedzącą we mnie retrospektywność i umiłowanie przeszłości, która wciąż nas goni i nie daje spokoju.
Czytaj więcej
Muzyk i autor piosenek Andrzej Sikorowski poleca w "Plusie Minusie".
Pewnie dlatego ostatnimi czasy największe wrażenie wywarły na mnie „Ósme życie" Nino Haratischwili, „Wiatr" Igora Brejdyganta, „Schronisko" Sama Lloyda i „Sprawa Sary" Karoliny Głogowskiej – niezwykle klimatyczne powieści mówiące o świecie straconych nadziei i zła, które zsyła okrutny los.
Podobnie jest z filmami i serialami, które od dziecka z pasją oglądałam, a które w dobie platform streamingowych są na wyciągnięcie ręki. „The OA", „Pozostawieni", „Detektyw", „Opowieści podręcznej", „Dark", „Małe kłamstewka", „Nawiedzony dom na wzgórzu", „Mare z Easttown", „Euforia", „Kasztanowy ludzik", „Król", „Druga szansa", ale także lżejszy, świąteczny i zdecydowanie poprawiający humor „Facet na święta" – to seriale, które z całego serca mogę polecić. Natomiast tytuły filmowe, które w minionych latach wywołały we mnie silne emocje, to „Contratiempo. Niewidzialny gość", „Parasite", „Joker" i przegenialna „Diuna". Były też filmy, które mnie ukoiły, bo przecież właśnie tego sporo z nas poszukuje w kinie w dobie pandemii – „Powtórnie narodzony" i „To właśnie życie". Piękne opowieści o miłości, cierpieniu i nadziei, które przypominają, co tak naprawdę liczy się w życiu.
Czytaj więcej