Michał Szułdrzyński: Sztuczna inteligencja i arcyludzkie wątpienie

Twórcy mojego ulubionego podcastu poświęconego nowym technologiom z brytyjskiego tygodnika „The Economist" niedawno przeprowadzili quiz. Zapytali słuchaczy o różnice między sztuczną a ludzką inteligencją. Zwycięska odpowiedź była wyjątkowo inspirująca. Zespół nagrywający podcast „Babbage from the Economist" uznał, że sztuczna inteligencja, w przeciwieństwie do ludzkiej, nie może umrzeć ani kwestionować wszystkiego.

Publikacja: 24.12.2021 06:00

Michał Szułdrzyński: Sztuczna inteligencja i arcyludzkie wątpienie

Foto: Adobe Stock

Życie nie jest cechą sztucznej inteligencji (AI – od angielskiego wyrażenia artificial intelligence). Ona działa w maszynach tak długo, jak płynie prąd, i wykonuje nowe zadania tak długo, jak przetwarza dane. Można ją wyłączyć, ale potem – jak komputer – włączyć z powrotem. W tym sensie twierdzenie o życiu czy śmierci AI nie ma sensu. Tymczasem ludzka inteligencja (HI – od angielskiego human intelligence) jest ściśle powiązana z życiem człowieka. Dziś, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, ta cecha pokazuje ludzką wyjątkowość, a zarazem ludzką ograniczoność. Bóg, chcąc zejść na ziemię, przyszedł właśnie jako człowiek, jako HI. Narodził się, a potem zmarł. Jako chrześcijanie wierzymy, że zmartwychwstał, choć o zmartwychwstaniu twórcy podcastów „The Economist" akurat milczeli.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Plus Minus
„Samotność pól bawełnianych”: Być samotnym jak John Malkovich
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę
Plus Minus
„Fenicki układ”: Filmowe oszustwo
Plus Minus
„Kaori”: Kryminał w świecie robotów
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Plus Minus
„Project Warlock II”: Palec nie schodzi z cyngla