Irena Lasota: Kobiety i mężczyźni

A zatem po 16 latach wszystko w Niemczech się zmienia. Odchodzi partia chrześcijańskich demokratów, z którymi, wbrew nazwie, polscy chrześcijanie nie znajdowali ostatnio wspólnego języka, by bronić tak zagrożonych przez obcych wartości i tradycji europejskich. Ciekawe, jaki będzie stosunek do Republiki Federalnej po dojściu do władzy socjalistów, wolnościowych demokratów i Zielonych.

Publikacja: 10.12.2021 16:00

Angela Merkel

Angela Merkel

Foto: AFP

Wygląda na to, że nowy rząd chce wyciągnąć rękę do Polski i tak, jak ambasador Arndt Freytag von Loringhoven, nie zwracać nadmiernej uwagi na obraźliwe ruchy z polskiej strony. Dżentelmeni, a zwłaszcza ci wywodzący się ze starych rodów arystokratycznych, również krzyżackich, umieją zachować sztywną górną wargę nawet na widok plakatów przypominających te z pierwszych miesięcy stanu wojennego. Oburzano się wtedy – 40 lat temu – na plakat „Targowica – Z pnia narodowej zdrady" autorstwa Witolda Mysyrowicza, który miał jednak dużo czystszą kreskę od Wojciecha Korkucia, autora wywieszanych od lat plakatów antyniemieckich. I jeden, i drugi byli pod opieką swojego Ministerstwa Kultury, choć na plakatach Mysyrowicza nie było żadnego logo, nawet PRON.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami