Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 10.09.2021 16:46 Publikacja: 10.09.2021 10:00
W 2001 r. Apple wprowadził na rynek trzy nowości – system operacyjny Mac OS X, aplikację muzyczną iTunes, która później stała się centralnym hubem środowiska produktów Apple’a i sparowany z nią miniodtwarzacz iPod (na zdjęciu Steve Jobs prezentuje jego kolejną wersję w 2004 r.). Wszystkie debiuty okazały się strzałem w dziesiątkę, ale to iTunes był najbardziej rewolucyjny
Foto: Getty Images North America/Getty Images/AFP, Justin Sullivan Justin Sullivan
W tym samym 2001 r., gdy Steve Jobs produkował się na trzech spektakularnych premierach produktów firmy Apple, a Bill Gates pokazywał światu konsolę Xbox – kolejną, tym razem udaną, próbę przejścia koncernu Microsoft ze świata oprogramowania w świat sprzętu – w styczniu na kilku serwerach w kalifornijskim San Diego uruchomiono serwis internetowy, który miał większe ambicje niż produktowe wizje inżynierów i marketingowców wielkich korporacji: stworzenie największej w dziejach encyklopedii wiedzy ludzkości, na dodatek bezpłatnej i uzupełnianej przez każdego zainteresowanego internautę. Wikipedia z pewnością nie zarobiła nawet ułamka tego co Microsoft i Apple na swoich produktach sprzed 20 lat, nie takie bowiem były jej cele, ale stworzyła podwaliny pod współczesne społeczeństwo informacyjne. Była też przejawem wiary z lat 90., początków epoki masowego internetu, że globalna sieć pozwoli na współpracę, dostęp do wiedzy dla wszystkich oraz po prostu uczyni świat lepszym. A technologie będą służyć bardziej wzniosłym celom niż realizacja zysków i zwiększanie wydajności. Nawet jeśli nadzieje okazały się płonne, w ciągu dwóch dekad, dzięki postępowi technologicznemu, świat uległ spektakularnej przemianie.
„Cannes. Religia kina” Tadeusza Sobolewskiego to książka o festiwalu, filmach, artystach, świecie.
„5 grudniów” to powieść wybitna. James Kestrel po prostu zna się na tym, o czym pisze; Hawaje z okresu II wojny,...
„BrainBox Pocket: Kosmos” pomoże poznać zagadki wszechświata i wyćwiczyć pamięć wzrokową.
Naukowcy zastanawiają się, jak rozwijać AI, by zminimalizować szkody moralne.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
„The Electric State” to najsłabsze dzieło w karierze braci Russo i prawdopodobnie najdroższy film w historii Net...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas