Technologiczna rewolucja. Od cyfrowych dorożek do sztucznej inteligencji

Gdyby dzisiejszy nastolatek mógł przenieść się w czasie o 20 lat wstecz, musiałby stawić czoło zupełnie innemu światu. Dwie dekady cyfrowej rewolucji zmieniły nasze życie nie do poznania.

Aktualizacja: 10.09.2021 16:46 Publikacja: 10.09.2021 10:00

W 2001 r. Apple wprowadził na rynek trzy nowości – system operacyjny Mac OS X, aplikację muzyczną iT

W 2001 r. Apple wprowadził na rynek trzy nowości – system operacyjny Mac OS X, aplikację muzyczną iTunes, która później stała się centralnym hubem środowiska produktów Apple’a i sparowany z nią miniodtwarzacz iPod (na zdjęciu Steve Jobs prezentuje jego kolejną wersję w 2004 r.). Wszystkie debiuty okazały się strzałem w dziesiątkę, ale to iTunes był najbardziej rewolucyjny

Foto: Getty Images North America/Getty Images/AFP, Justin Sullivan Justin Sullivan

W tym samym 2001 r., gdy Steve Jobs produkował się na trzech spektakularnych premierach produktów firmy Apple, a Bill Gates pokazywał światu konsolę Xbox – kolejną, tym razem udaną, próbę przejścia koncernu Microsoft ze świata oprogramowania w świat sprzętu – w styczniu na kilku serwerach w kalifornijskim San Diego uruchomiono serwis internetowy, który miał większe ambicje niż produktowe wizje inżynierów i marketingowców wielkich korporacji: stworzenie największej w dziejach encyklopedii wiedzy ludzkości, na dodatek bezpłatnej i uzupełnianej przez każdego zainteresowanego internautę. Wikipedia z pewnością nie zarobiła nawet ułamka tego co Microsoft i Apple na swoich produktach sprzed 20 lat, nie takie bowiem były jej cele, ale stworzyła podwaliny pod współczesne społeczeństwo informacyjne. Była też przejawem wiary z lat 90., początków epoki masowego internetu, że globalna sieć pozwoli na współpracę, dostęp do wiedzy dla wszystkich oraz po prostu uczyni świat lepszym. A technologie będą służyć bardziej wzniosłym celom niż realizacja zysków i zwiększanie wydajności. Nawet jeśli nadzieje okazały się płonne, w ciągu dwóch dekad, dzięki postępowi technologicznemu, świat uległ spektakularnej przemianie.

Pozostało 97% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Czemu polscy trenerzy nie pracują na Zachodzie? "Marka w Europie nie istnieje"
Plus Minus
Wojna, która nie ma wybuchnąć
Plus Minus
Ludzie listy piszą (do władzy)
Plus Minus
"Last Call Mixtape": W pułapce algorytmu
Plus Minus
„Lękowi. Osobiste historie zaburzeń”: Mięśnie wiecznie napięte