Szułdrzyński: Ślady Kremla

Szefowa unijnej grupy roboczej do spraw walki z dezinformacją Martyna Bildziukiewicz w poprzednim numerze „Plusa Minusa" zwróciła uwagę, że rosyjska propaganda często kolportowana jest nie tylko przez aktorów bezpośrednio powiązanych z Kremlem, ale bardzo często niektóre krajowe ośrodki kopiują rosyjskie wzorce. Wszak rosyjska propaganda, którą dziś kieruje FSB, to uczennica KGB, a nawet Ochrany, które mocno inwestowały w wojnę informacyjną. I stały się jej prawdziwymi mistrzami.

Publikacja: 20.08.2021 18:00

Szułdrzyński: Ślady Kremla

Foto: AFP

Jak zwróciła uwagę Jessikka Aro w wydanej niedawno książce „Trolle Putina", niby wszyscy mają świadomość działań podejmowanych przez Kreml, ale najczęściej widzą je w innych krajach, nie zdając sobie sprawy z tego, że również ich własna mediosfera jest jej areną. Aro, fińska dziennikarka, która po opisaniu działań petersburskiej fabryki trolli, czyli Internet Reaserch Agency, została poddana kampanii hejtu o takim natężeniu, że w obawie o własne bezpieczeństwo opuściła ojczyznę, podaje w książce przykłady podobnych działań, jak te skierowanie w nią. Kampanie hejtu dotykały dyplomatów, dziennikarzy i badaczy, a nawet przedsiębiorców.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
„Heretic”: Wykłady teologa Hugh Granta
Plus Minus
„Farming Simulator 25”: Symulator kombajnu
Plus Minus
„Rozmowy z Brechtem i inne wiersze”: W środku niczego
Plus Minus
„Joy”: Banalny dramat o dobrym sercu
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Karolina Stanisławczyk: Czarne komedie mają klimat
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska