Armia niespełnionych obietnic

Czy w świecie geopolitycznych starć, wojen handlowych, które mogą przerodzić się w nowe konflikty militarne, polskie siły zbrojne dają nam dziś poczucie bezpieczeństwa? A może wciąż powielamy błędy sprzed 80 lat?

Aktualizacja: 02.09.2018 17:04 Publikacja: 02.09.2018 00:01

Chlubą Polskich Sił Powietrznych jest 48 myśliwców F-16. Stacjonują one w dwóch bazach: w Krzesinach

Chlubą Polskich Sił Powietrznych jest 48 myśliwców F-16. Stacjonują one w dwóch bazach: w Krzesinach pod Poznaniem i Łasku pod Łodzią

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Przed II wojną światową Polska była w stanie wystawić 30 dywizji kadrowych, z których w czasie wojny mogła rozwinąć 36–40 dywizji. Liczebność całej polskiej armii w okresie pokoju nie przekraczała 250 tysięcy, w tym piechoty ok. 150 tysięcy.

A jak wygląda sytuacja polskiego wojska cztery lata po agresji Rosji na Ukrainie i dziesięć po tym, gdy najechała ona Gruzję? Polska armia liczy niewiele ponad 100 tysięcy żołnierzy, mniej więcej tyle samo ile liczyła przed początkiem wojny, która zachwiała ład w naszej części Europy.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Plus Minus
Posłuchaj „Plus Minus”: Jakim papieżem będzie Leon XIV?
Plus Minus
Zdobycie Czarodziejskiej góry
Plus Minus
„Amerzone – Testament odkrywcy”: Kamienne ruiny z tropików
Plus Minus
„Filozoficzny Lem. Tom 2”: Filozofia i futurologia
Plus Minus
„Fatalny rejs”: Nordic noir z atmosferą