Aktualizacja: 05.10.2018 00:02 Publikacja: 05.10.2018 18:00
„Wieża Babel”, zwana wielką, namalowana w 1563 r., z wiedeńskiego Kunsthistorisches Museum
Foto: materiały prasowe
Na początek ciekawostka dla polskich odbiorców Bruegla: 40 ocalałych do dziś arcydzieł Pietera Bruegla Starszego, w tym 30 eksponowanych w Kunsthistorisches Museum pod patronatem prezydenta Austrii i króla Belgów, powstało na dębowych deskach najwyższej jakości importowanych z Rzeczypospolitej z nadbałtyckich terenów Prus Książęcych przez Gdańsk.
Mapie „dębowego zagłębia" towarzyszy makieta przykładowego obrazu z kilku ułożonych horyzontalnie desek, połączonego zwierzęcym klejem. Badania dendrologiczne wykazały, że pomieszały się nie tylko języki, ale także deski: najstarsza z tych, na których namalowano „Wieżę Babel", pochodzi z 1201 roku, najmłodsza zaś z 1542 r.
Czy Europa uczestniczy w rewolucji AI? W jaki sposób Stary Kontynent może skorzystać na rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję? Czy unijne prawodawstwo sprzyja wdrażaniu innowacji?
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
W „Miastach marzeń” gracze rozbudowują metropolię… trudem robotniczych rąk.
Spektakl „Kochany, najukochańszy” powstał z miłości do twórczości Wiesława Myśliwskiego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Władze Wiednia wiedzą, jak duże znaczenie ma dla miasta turystyka, dlatego bardzo liczą się ze zdaniem specjalistów pracujących w miejskiej organizacji turystycznej - mówi dyrektor ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu Włodzimierz Szeląg.
Austriackie władze aresztowały kolejnego podejrzanego, który mógł mieć związek z planem zamachu w trakcie - odwołanych ostatecznie - koncertów Taylor Swift w Wiedniu.
Trzy koncerty amerykańskiej wokalistki Taylor Swift, które miały odbyć się w Wiedniu, zostały odwołane po tym, jak w zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o planowanie ataku terrorystycznego. W domu jednego z nich znaleziono skradzione substancje chemiczne, które miały posłużyć do zbudowania bomby – podaje agencja Reutera.
Wiedeń w tym roku po raz kolejny triumfował w prestiżowym rankingu „The Global Liveability Index 2024” przygotowywanym przez Economist Intelligence Unit. Dlaczego w tym mieście żyje się tak dobrze? Nie chodzi tylko o słynne muzea, wydarzenia kulturalne na światowym poziomie ani o wybitną kawę czy świetne wina. W czym więc tkwi sekret dobrego życia po wiedeńsku?
Do udziału w koncercie noworocznym transmitowanym 1 stycznia na cały niemal świat Wiedeńscy Filharmonicy zaprosili Christiana Thielemanna. Ciekawe, kiedy wreszcie tym koncertem będzie dyrygować kobieta.
Wiedeń został wybrany najlepszym miastem do życia. Siedem na dziesięć czołowych miast w rankingu znajduje się w Europie Zachodniej, w tym aż trzy w Niemczech, zaś dwa miasta w tej grupie ma Szwajcaria. Polskie miasta zajęły dość odległe pozycje w zestawieniu, a najwyżej spośród nich znalazła się Warszawa.
Wiedeń planuje wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady wynajmu mieszkań i domów za pośrednictwem platformy Airbnb.
Dzieła słynnych malarzy, jak Pieter Bruegel starszy, Gustav Klimt czy Egon Schiele, można podziwiać w Wiedniu. Warto to zrobić, żeby wiedzieć, skąd czerpie inspiracje... sztuczna inteligencja – ta myśl przyświeca kampanii promującej stolicę Austrii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas