Reklama
Rozwiń

Droga do wiarygodności

W głównym muzeum historycznym RFN w Berlinie budząca szacunek wystawa o źródłach konfliktu polsko-niemieckiego, okrucieństwie okupacji niemieckiej w Polsce i długiej drodze do pojednania. Tak buduje się wiarygodność w dialogu pamięci obu narodów. Szkoda tylko, że to osiągnięcie nie zachwyca części polskich uczestników sporu o politykę historyczną.

Publikacja: 26.06.2009 19:51

Masz ochotę na mój koszyczek? Jest w nim mój kochany Śląsk! Zostanie przy mnie, nieodłączny, bo pust

Masz ochotę na mój koszyczek? Jest w nim mój kochany Śląsk! Zostanie przy mnie, nieodłączny, bo pusto i dziko wyglądałby u ciebie. Niemiecki plakat z okresu plebiscytu śląskiego 1921 r.

Foto: Rzeczpospolita

[b][link=http://blog.rp.pl/semka/2009/06/26/droga-do-wiarygodnosci/]Skomentuj na blogu[/link][/b]

Polacy i Niemcy – „Otchłań i nadzieje” – tę niezwykle dramatyczna nazwę nadało Niemieckie Muzeum Historyczne wystawie poświęconej rocznicy września 1939 roku. Ta nazwa dużo mówi. Polacy z otchłani katastrofy wrześniowej tak naprawdę wydobyli się dopiero w 1989 roku. A przecież agresja roku 1939 przez wielu Europejczyków – także Niemców – zaczęła być od dłuższego czasu lekceważona na tle późniejszych, coraz bardziej krwawych, epizodów wojny. Pojawiła się nawet opinia, że prawdziwa wojna zaczęła się dopiero w roku 1941 wraz z Vernichtungskrieg – wojną na wyniszczenie Niemiec i ZSRR oraz początkiem „przemysłowej” zagłady Żydów. Pamięć o winie wobec Polski przybladła w ostatnich czasach w porównaniu z latami 70. i 80., gdy ton debacie publicznej nadawali tacy ludzie sumienia pamiętający wojnę, jak Willy Brandt czy Richard von Weizsaecker.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka