Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 17.03.2012 00:00 Publikacja: 17.03.2012 00:01
Dominik Zdort
Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Przez lata w polskiej polityce i publicystyce funkcjonowało pojęcie „temat zastępczy". To mocno zużyte i nieco już zapomniane określenie miało oznaczać sprawę, która zaprząta umysły prostaczków, choć – zdaniem światłych elit – nie powinna. Chodziło zazwyczaj o kwestie takie, jak religia w szkole, krzyż w sejmowej sali czy aborcja. Elity uważały, iż godne zainteresowania jest najwyżej to, co wywołuje reakcje rynków finansowych, powoduje zmianę PKB lub – w ostateczności – wzrost albo spadek stopy bezrobocia. Początkowo na miano tematu zastępczego zasługiwał nawet spór o preambułę do konstytucji przyjętej w 1997 roku – oczywiście tylko do momentu, kiedy w znalezienie kompromisu w kwestii obecności Boga w inwokacji zaangażował się Tadeusz Mazowiecki.
O temacie zastępczym przypomniałem sobie ostatnio, czytając teksty opublikowane na stronach zagranicznych jednej z polskich gazet. Dziennikarz opisujący kampanię prawyborczą w Partii Republikańskiej w USA był niepomiernie zdziwiony, że w debacie publicznej dla Amerykanów najważniejsze okazały się wojny kulturowe o aborcję i antykoncepcję, a nie – jak chciałby autor tego tekstu – kryzys i bezrobocie. Minęły najwyżej trzy tygodnie i autor wspomnianego tekstu – w jednej z kolejnych korespondencji z Waszyngtonu – wytłumaczył czytelnikom i sobie samemu, że właściwie nie ma powodu do zdziwienia. Debaty o sprawy światopoglądowe zajmują bowiem tylko ludzi – cytuję dokładnie tę charakterystykę – „otyłych, niewykształconych i zaściankowych", głosujących na niewłaściwego (bo bardziej konserwatywnego) kandydata. A więc tych, których opinie dla współczesnej cywilizacji nie mają większego znaczenia...
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas