Reklama
Rozwiń

Młyn nad Wełtawą

Opisując korzenie Vaclava Havla, zagłębiamy się w świat czeskich elit – inteligencji, artystów, przedsiębiorców – przełomu XIX i XX wieku.

Publikacja: 15.12.2012 00:01

Młyn nad Wełtawą

Foto: AFP

Red

W połowie XIX wieku nad Wełtawą, mniej więcej w połowie drogi między wzniesionymi później mostami Jiráska i Palackiego, stał młyn będący własnością osiadłej od pokoleń na praskim Smichovie rodziny Havlów. Jego ostatni właściciel Vácslav Julius Havel (1821–1884) sprzedał rodzinny interes po śmierci ojca, by wypłacić spadek macosze, a dziewięciu siostrom zapewnić godziwe wiano. Sam został przy tym bez grosza przy duszy, przywdział więc granatowy kolejarski mundur, w którym przepracował resztę życia jako wagowy na pobliskiej stacji. Nawet jeśli była to, jak twierdził jego prawnuk, profesja na wpół robotnicza, a na wpół urzędnicza, to jednak nie ulega wątpliwości, że jego przodek sproletaryzował się i do końca życia klepał biedę.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Donald Trump, Ukraina i NATO. A co, jeśli prezydent USA ma rację?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy