Aktualizacja: 06.12.2014 09:51 Publikacja: 06.12.2014 09:00
Wojciech Stanisławski
Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek Ryszard Waniek
Ileż nadworowano już sobie na świecie z szaleństw „politycznej poprawności" – od niezrównanych, nieprzetłumaczalnych niestety na polski „Politycznie poprawnych bajeczek na dobranoc" Jamesa Gardnera aż po rodzimych „Młodych, wykształconych i z wielkich miast", których mamy przyjemność drukować w tym numerze „Plusa Minusa"! Daremnie: kolejni politrucy zaciskają usta w linijkę i pod tą linijkę usiłują naprostować rzeczywistość.
Tym razem do prostowania wzięły się aktywistki „Punktu widzenia" – wrocławskiej fundacji, która stawia sobie za cel „Promowanie i realizowanie idei równouprawnienia kobiet i mężczyzn". Wypromowały i zrealizowały ją, publikując raport „Męskość i kobiecość w lekturach szkolnych", w których, jak się okazuje – „brakuje demokracji, a nierówność płciowa jest bardzo duża" (rzeczywiście - w „Hobbicie" nic, tylko monarchizm). Bohaterki przedstawiane są jako „bierne i koniecznie ładne", a co gorsza – „bierność kobiet łączy się z przyzwoleniem na przemoc wobec nich (...) która jest silnie skorelowana z nierównością płciową, stereotypami". Przykład przywołany przez autorki? Scena „zaręczyn" Tomka Sawyera z Rebeką. „I szarpał ją za fartuszek, który z całych sił przyciskała do twarzy". Rzeczywiście koszmar.
Jak pandemia Covid-19 odcisnęła się w literaturze? Odpowiedzi udziela „Jak wysoko zajdziemy w ciemnościach” Sequoi Nagamatsu.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Polski „Puppet House” nie tylko w Halloween napędzi graczom strachu!
Samotne życie nie zawsze jest doświadczeniem złym – przekonują autorki książki „Epidemia samotności”.
Ten spektakl uświadamia nam, że nie ma jednego „normalnego” schematu funkcjonowania ludzkiego umysłu.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Cieszy mnie, że w polskiej literaturze wciąż płynie spokojny strumień opowieści tożsamościowych, bo to pokazuje, że nie jesteśmy monokulturą i że można o tym mówić bez patosu i tłumaczenia się.
Stany Zjednoczone będą nadal przewodziły wolnemu światu? Taka jest najważniejsza stawka starcia Kamali Harris i Donalda Trumpa o Biały Dom.
Ostatni dzień miesiąca na rynku walutowym upływał w spokojnej atmosferze. Cały październik trudno jednak uznać za udany.
Dane o inflacji przeszły bez większego echa na rynku walutowym. Dla złotego ważniejsze są wybory w USA.
Nawet najlepsze wyniki i wybitny dorobek nie dają prawa do mobbowania pracowników. Szkoda, że zapomina o tym środowisko twórców.
Przed władzą – poprzednią czy obecną – otworzy się droga do rządów autorytarnych. Nikt bowiem nie będzie już „umierał” za sędziów.
Rozwiązanie małżeństwa ma zarówno skutki osobowe, jak i majątkowe. Dlatego ustawodawca zdecyduje, kto poza sędzią może udzielić rozwodu.
Gdy istnieje zasada, nie można usprawiedliwiać wprowadzanych na własną rękę wyjątków.
Nie objęło swym władaniem związków niemałżeńskich, nie nadąża za potrzebami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas