Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 28.02.2016 20:49 Publikacja: 26.02.2016 00:00
George Soros
Foto: AFP
Piotr Pałka: Redaktorzy „Plusa Minusa" podjęli próbę – firmowaną nazwiskiem George'a Sorosa – odpowiedzi na pytanie: „Kto rządzi światem?". Jest to temat zapewne inspirowany ostatnimi wydarzeniami w Polsce; oskarżeniami polskich polityków, że Soros, ten filantrop, tuz, rekin światowej finansjery, w pewien sposób moderował działania Komitetu Obrony Demokracji. Zagadnienie w bieżącym numerze „Plusa Minusa" zostało jednak znacznie głębiej przedstawione. Na początku zapytam więc prowokacyjnie, czy międzynarodowe korporacje - działając w interesie często ściśle zdefiniowanych krajów – łamiąc de facto zasady demokracji, moderują światową politykę? A ponadto, nawiązując do kolejnego wątku przedstawionego w „Plusie Minusie", chciałbym żebyśmy na przykładzie George'a Sorosa zastanowili się, na ile zapaleni jakąś ideą filantropi - wykorzystując swoje miliardy - są w stanie zmienić świat? Jakimi metodami oni to robią? A także, czy panowie uważają, że gdybyśmy mieli dostęp do listy przelewów czołówki światowych filantropów, takich jak Soros, i dostęp do listy przelewów międzynarodowych korporacji, organizacji pozarządowych, to czy mielibyśmy pełną wiedzę dlaczego świat wygląda tak, a nie inaczej? Dlaczego historia tworzyła się, i tworzy, tak, a nie inaczej...
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas