Ekstraklasa. Czy Lech Poznań Mariusza Rumaka może wygrać mistrzostwo Polski

Piłkarze dopiero co czekali na strzelenie gola ponad 8 godzin gry, a kibice wątpią w trenera, który im się odgryza, ale tabela Ekstraklasy po wygranej z Pogonią Szczecin i terminarz czynią z Lecha Poznań głównego rywala Jagiellonii Białystok do mistrzostwa Polski.

Publikacja: 09.04.2024 10:10

Trener Mariusz Rumak

Podstawowe pytanie o Lecha Poznań dotyczy jednak tego, czy w przypadku akurat tego klubu należy kierować się logiką i szukać najbardziej prawdopodobnego scenariusza, a najuczciwsza odpowiedź brzmi: „Niekoniecznie”.

Cykl życia Lecha Poznań

Jest kwiecień 2023 roku. Piłkarze Lecha mają za sobą pięć kolejnych meczów europejskich pucharów bez straconego gola - po dwa z Djurgardens i Bodo/Glimt oraz efektowne 3:0 z Villarrealem. To w sumie 471 minut, więc przed meczem z Fiorentiną o awans do półfinału Ligi Konferencji - choć nie są faworytem - nie wydają się skazani na pożarcie.

Ten dwumecz obrazuje najnowsze dzieje klubu. Przed pierwszym spotkaniem, które kończy się porażką 1:4, kibicom towarzyszą nadzieje. Rewanż we Florencji ma być grą o honor, a tymczasem Lecha — po trzech strzelonych golach — dzieli tylko 20 minut od dogrywki. Happy endu, ostatecznie, nie ma, ale poznaniacy żegnają się z pucharami z klasą.

Lech zdobywa dużo punktów do klubowego rankingu UEFA, co ma zaprocentować w kolejnej edycji, ale piłkarze dorobek marnują, odpadając w eliminacjach Ligi Konferencji Europy ze Spartakiem Trnawa. Powtarza się więc scenariusz z przeszłości, gdy w sezonie następującym po udanych międzynarodowych bojach Kolejorz ponosi klęskę:

• 2008/2009 - wyjście z grupy Pucharu UEFA; lato 2009 - brak awansu do fazy grupowej;
  • 2010/2011 - wielkie mecze z Juventusem i Manchesterem City, wyjście z grupy Ligi Europy; lato 2011 - brak gry w pucharach;
  • 2020/2021 - gra w fazie grupowej Ligi Konferencji; lato 2021 - brak gry w pucharach;
  • 2022/2023 - ćwierćfinał Ligi Konferencji; lato 2023 - brak awansu do fazy grupowej.

Nieustanna sinusoida.

Ekstraklasa. Dlaczego Mariusz Rumak został trenerem Lecha Poznań

Porażka ze Spartakiem zachwiała pozycją trenera Johna van den Broma. Gdy – mimo braku konieczności grania meczów co trzy dni – Lech nie umiał zdominować rywali w Ekstraklasie, w grudniu władze klubu go zwolniły. To wielkich kontrowersji nie wzbudziło, ale nazwisko następcy — już tak.

502 minuty

trwała tej wiosny seria Lecha bez strzelonego gola

Jest kwiecień 2024 roku. Piłkarze Lecha odpadli z europejskich pucharów i Pucharu Polski, a w Ekstraklasie przerwali właśnie serię 502 minut bez strzelonego gola. Trener Mariusz Rumak, który wrócił do prowadzenia pierwszego zespołu Kolejorza po dekadzie (a w czasie tej przerwie sukcesów nie odniósł), zimą motywował zespół hasłami: „Zniszczymy wszystkich, zobaczycie”, nie wpaja takiej werwy piłkarzom na boisku.

Po niezłym starcie rundy wiosennej, zwieńczonym wyjazdowym zwycięstwem nad Jagiellonią i kolejnymi rozbudzonymi nadziejami, zespół wpada w kryzys. Mijają tygodnie, a poznaniacy miejsce w czołówce zawdzięczają jedynie niemocy innych rywali.

Trener podczas meczu z Pogonią widzi transparent: „Na Rumaku do tartaku?”, a jego piłkarze grają słabo i raczej snują się po boisku, ale mają więcej szczęścia niż rywal - wygrywają 1:0 po golu kapitana Mikaela Ishaka, choć to szczecinianie mieli więcej okazji do strzelenia gola.

Tabela Ekstraklasy. Czy Lech Poznań może zostać mistrzem Polski?

Lech siedem kolejek przed końcem sezonu jest w tabeli wyżej niż Raków, Legia i Pogoń:

• 1. Jagiellonia Białystok - 52 punkty
  • 2. Śląsk Wrocław - 50 punktów
  • 3. Lech Poznań - 48 punktów
  • 4. Raków Częstochowa - 45 punktów
  • 5. Legia Warszawa - 45 punktów
  • 6. Pogoń Szczecin - 44 punkty

Gdyby jednak bazować na statystyce goli oczekiwanych — Kolejorz nie powinien wyprzedzać żadnej z tych ekip.

Jakby na potwierdzenie reguły, że im z Lechem wydaje się być lepiej, tym kończy się dla niego gorzej, a im bardziej nadzieje są stłumione, tym częściej zespół pozytywnie zaskakuje.

Bywało tak w 2015 i 2022 roku, gdy zespół przegrywał finały Pucharu Polski z Legią i Rakowem, aby potem wyprzedzać te zespoły w ligowym wyścigu. Teraz na pole position w grze o tytuł jest Jagiellonia, która ma cztery punkty więcej.  Lech w najbliższych kolejkach gra z drużynami dołu tabeli, ale pytaniem pozostaje, czy dla niego „łatwiejsza droga” faktycznie kiedykolwiek nią bywa.

2 / 3
PKO BP Ekstraklasa. Legia nie wykorzystała szansy. Prowadziła, ale nie pokonała lidera
Lech - Pogoń. 34 tys. kibiców w Poznaniu dało się nabrać w hicie Ekstraklasy
Ligi zagraniczne. Pozostała tylko jedna zagadka. Kto wygra wyścig o mistrzostwo Anglii?
Nie żyje znany ukraiński piłkarz i trener. Był wicemistrzem Europy z reprezentacją ZSRR