Liga Mistrzów. Barcelona w ćwierćfinale, Lewandowski stawia pieczęć na awansie

Katalończycy pokonali Napoli 3:1, a Robert Lewandowski strzelił 94. gola w rozgrywkach. Arsenal potrzebował rzutów karnych, by wyeliminować Porto.

Publikacja: 12.03.2024 23:24

Barcelonie zdarza się często męczyć swoją grą kibiców, ale we wtorek na Montjuic nikt na nudę narzekać nie mógł. Wystarczyły dwie szybkie akcje, by Katalończycy wypracowali sobie zaliczkę na resztę meczu.

Już po kwadransie do bramki trafił Fermin Lopez, a dwie minuty później prowadzenie - po błyskawicznej kontrze - podwyższył Joao Cancelo. Statystyki nie kłamią: poprzednio tak dobre otwarcie spotkania Ligi Mistrzów Barcelona zaliczyła w 2009 roku.

Niejeden rywal mógłby się załamać takim obrotem spraw, ale Napoli wcale nie przypominało pięściarza słaniającego się na nogach, wręcz przeciwnie - ruszyło do ataku i po kilkunastu minutach straty zmniejszył Amir Rrahmani.

Emocje były więc do samego końca, zgasił je dopiero w 83. minucie Robert Lewandowski. Polskiemu napastnikowi, po kombinacyjnej akcji zespołu, pozostało skierować piłkę do pustej bramki. Barcelona zachowała więc szanse na udany sezon, a Lewandowski - na zbliżenie się jeszcze do granicy stu goli w Champions League. Teraz ma ich 94.

Dla Napoli sezon się już skończył. Możemy się tylko zastanawiać, czy z Piotrem Zielińskim w składzie mistrzowie Włoch byliby w stanie wyeliminować Barcę.

Ile lat czekała Barcelona na ćwierćfinał Ligi Mistrzów

Katalończycy mogą teraz spokojnie czekać na piątkowe losowanie. Piłkarze Xaviego mają co świętować, bo w ćwierćfinale grali ostatnio cztery lata temu i nie są to miłe wspomnienia, ponieważ zostali rozbici przez Bayern (2:8). Może będzie okazja do rewanżu, gdyż drużyna z Monachium też awansowała do najlepszej ósemki.

Korki od szampana wystrzeliły także w Londynie. Pierwszy raz od 2010 roku do ćwierćfinału dostał się Arsenal. W rewanżu z Porto potrzebował rzutów karnych. Bohaterem wieczoru został bramkarz David Raya, który obronił jedenastkę wykonywaną przez Galeno. Wcześniej pomylił się też inny Brazylijczyk Wendell (trafił w słupek).

Jakub Kiwior trzymał kciuki zza linii bocznej, bo w przerwie dogrywki został zmieniony przez Ołeksandra Zinczenkę. Ale polski obrońca także przyłożył rękę do tego awansu.