Liga Europy. Barcelona za burtą, karny Lewandowskiego nie wystarczył

Katalończycy przegrali na Old Trafford 1:2 z Manchesterem United i pożegnali się z pucharami.

Publikacja: 24.02.2023 00:05

Rewanż w Anglii nie mógł się zacząć dla Barcelony lepiej. Po niespełna 20 minutach sędzia odgwizdał dla niej wątpliwy rzut karny (dopatrzył się faulu Bruno Fernandesa na Alejandro Balde), Robert Lewandowski ustawił piłkę na jedenastym metrze i pokonał Davida de Geę, choć Hiszpan był bliski obrony.

Katalończycy schodzili na przerwę z korzystnym wynikiem, mogli prowadzić jeszcze wyżej, ale nie potrafili wykorzystać żadnej z okazji. Cena za nieskuteczność okazała się wysoka, bo chwilę po przerwie wyrównał Fred, a Manchester do kolejnej rundy wysłał Antony, który rozpoczął mecz na ławce.

Lewandowski zagrał po raz pierwszy na Old Trafford, ale tej wizyty nie będzie wspominał z sentymentem. W końcówce mógł jeszcze doprowadzić do dogrywki, ale piłkę zmierzającą po jego strzale do bramki wybił Raphael Varane.

- W pierwszej połowie mieliśmy mecz pod kontrolą, w drugiej Manchester przycisnął,  walczyliśmy do końca, ale czegoś nam zabrakło. Szkoda, bo byliśmy blisko awansu. To był poziom ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Dostaliśmy bolesną lekcję, musimy wyciągnąć z niej wnioski - mówił Lewandowski przed kamerami Viaplay.

Barcelonie pozostała walka o mistrzostwo Hiszpanii i Puchar Króla, Manchester United bije się nadal o wszystkie cztery trofea.

Nie ma już w pucharach Lewandowskiego, ale w Lidze Europy pozostają inni reprezentanci Polski: Wojciech Szczęsny i Nicola Zalewski. Juventus pokonał na wyjeździe Nantes 3:0 po hat tricku Angela Di Marii, a Roma wygrała 2:0 z Salzburgiem.

Do 1/8 finału awansowały też Sporting Lizbona, Bayer Leverkusen, Union Berlin, Sevilla i Szachtar, który po karnych wyeliminował na wyjeździe Rennes. To oznacza dalsze pucharowe emocje na stadionie Legii, gdzie zespół z Doniecka podejmuje rywali.

Na Łazienkowską może przyjechać m.in. Arsenal. Wśród potencjalnych przeciwników Szachtara są również Freiburg, Betis Sewilla, Real Sociedad, Feyenoord Rotterdam, Fenerbahce Stambuł, Ferencvaros Budapeszt i Union Saint-Gilloise.

Losowanie par w piątek w samo południe. Mecze 9 i 16 marca.

LIGA EUROPY - PLAY OFF FAZY PUCHAROWEJ

Manchester United - Barcelona 2:1

(Fred 47, Antony 73 - R. Lewandowski 18-z karnego)

2 / 3
Kim jest Arne Slot? Holender, który zastąpi Juergena Kloppa w Liverpoolu
Barcelona przegrała mecz o wicemistrzostwo, Robert Lewandowski z golem. Real świętuje tytuł
Barcelona gra o wicemistrzostwo Hiszpanii, a Robert Lewandowski o tytuł króla strzelców